Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Putinovi muži přidali na surovosti: Postříleli raněné. Evropa přestává věřit v porážku Ruska

Vojáci Vladimira Putina přidávají na brutalitě: Evropané přestávají věřit v porážku Ruska
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Dalších 10 fotografií
válka na ukrajině

Příběh šesti zraněných vojáků u města Avdijivka odkrývá extrémní násilí armády Vladimira Putina. Rusové zřejmě po dobytí území postříleli zraněné vzdávající se Ukrajince, ačkoliv měli dříve souhlasit s jejich zajetím a případnou výměnou. „Ruská armáda popravila bezmocné neozbrojené raněné, kteří byli zajati a nemohli se hýbat,“ popsal pro CNN ukrajinský armádní bloger Jurij Butusov. Většina Evropanů navíc už nevěří ve výhru Ukrajiny.

O tom, že brutalita ruských jednotek nezná mezí, se bohužel přesvědčili ustupující ukrajinští vojáci u města Avdijivka, o které se v posledních týdnech sváděly kruté boje.

Vzhledem k obklíčení nemohli Ukrajinci všechny své muže evakuovat. "Velitel mi nakonec vysílačkou oznámil, že je nebudeme evakuovat. Vzkazy, které zanechali, jsou devastující. Jejich zoufalství a zkáza zůstane navždy s námi. Nejodvážnější jsou ti, kteří zemřou,“ popsal na svém Instagramu ukrajinský voják Viktor Biljak, který měl to štěstí, že se mu podařilo z místa odejít.

Z šesti lidí čtyři nemohli chodit

„Na evakuační vozidlo čekali den a půl. Když zjistili, že pro ně nikdo nepřijede, začali všechny obvolávat. Když mi Ivan volal, měl velké bolesti. Ostatní mu na to dali všechno, co měli, ale bratrovi a dalším rychle docházely léky a jídlo,“ řekla ukrajinskému webu Slidstvo.info sestra jednoho z ukrajinských vojáků, který na místě zůstal.

Muž měl ve chvíli, kdy si volal se svou sestrou, zlomené obě nohy a střepiny v zádech. "Nemůžu nic dělat. Je nás tu šest, čtyři nemůžeme chodit," měl jí říci. Nakonec už svého bratra nikdy neuvidí. Rusové totiž podle záběrů na videu jednoho z ruských armádních blogerů všechny raněné postříleli. A to přesto, že mělo dojít k dohodě, že Rusové vojáky normálně zajmou (zabití zajatců je i proti ženevským úmluvám).

„Souhlasili s tím, že jim poskytnou pomoc, zajmou je a poté vymění za své válečné zajatce. Naši vojáci dostali rozkaz zachránit si život,“ řekla pro Slidstvo.info matka jednoho ze zabitých vojáků, Inna Pavlovová. „Ruská armáda popravila bezmocné neozbrojené raněné, kteří byli zajati a nemohli se hýbat,“ popsal pak pro CNN ukrajinský armádní bloger Jurij Butusov.

Většina Evropanů už ve výhru Ukrajiny nevěří

Děsivé zprávy přišly ve chvíli, kdy podle průzkumu, na který upozornil server The Guardian, pouze 10 % Evropanů věří, že Ukrajina dokáže porazit Rusko – přičemž za nejpravděpodobnější konec se nyní považuje určitá forma „kompromisního urovnání“.

Většina Evropanů podle průzkumu sice „zoufale chce zabránit ruskému vítězství“, ale nevěří, že by Kyjev mohl vyhrát vojensky, což znamená, že pokračující pomoc podmiňují snahou vyjednat udržitelný mír, který bude upřednostňovat Kyjev a nebude brán jako vítězství Vladimira Putina.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy