Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Putinova pomsta? Manželka šéfa ukrajinské rozvědky byla otrávena, nejspíše jídlem

Kyryl Budanov a Vladimir Putin.
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Další fotografie
válka na ukrajině

Manželka generálporučíka Kyryla Budanova, šéfa ukrajinské špionáže, Marianna Budanová se stala obětí otravy těžkým kovem. Oznámil to mluvčí ukrajinské špionážní služby Andrij Jusov v rozhovoru pro BBC. Jusov také potvrdil, že i několik dalších zaměstnanců tajné služby vykazovalo mírné příznaky otravy, avšak konkrétní počet nespecifikoval.

Zatím neexistují žádné oficiální informace, zda za útokem stojí Rusko, přesněji kancelář prezidenta Vladimira Putina. Generál Kyrylo Budanov – vedoucí Hlavního ředitelství rozvědky ukrajinského ministerstva obrany – hrajícího klíčovou roli při plánování vojenských operací po invazi Moskvy v únoru 2022, zatím není považován za cíl útoku, píše BBC.

Podle zdrojů z ukrajinské rozvědky je Marianna Budanová nyní hospitalizována. Další informace uvádějí, že žena byla převezena do nemocnice poté, co se „delší dobu“ necítila dobře. Podle informací ukrajinských zdrojů je Budanová pod přísným dohledem lékařů.


Pravděpodobně bylo otrávené jídlo

Web americké stanice CNN informoval, že zatím není známo, jaký těžký kov byl při otravě použit. Nejmenovaný úředník však zdůraznil, že se jedná o látku, která není běžně používána ani ve vojenských operacích. List Ukrajinská pravda potvrdil otravu s odvoláním na vlastní zdroje a upřesnil, že v tomto případě pravděpodobně došlo k podání otráveného jídla. Budanová, narozená v roce 1993 v Kyjevě, má magisterský titul z psychologie, angažovala se v politice a jako poradkyně kyjevského starosty.

Generál Budanov v zářijovém rozhovoru pro web War Zone uvedl, že on i jeho manželka zůstávají od únorové invaze z bezpečnostních důvodů v jeho kanceláři. Uvedl, že na něj bylo spácháno více než deset pokusů o atentát. To na začátku tohoto roku potvrdil i mluvčí Jusov.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy