Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Putinova bizarní obhajoba útoku na Ukrajinu: Vytáhl mapu ze 17. století

Vladimir Putin s Valerijem Zorkinem si prohlížejí mapu, na které není Ukrajina.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
putin a historie

Ruský diktátor Vladimir Putin se opět rozhodl dokázat, že Ukrajina byla stvořena až se vznikem Sovětského svazu a předtím žádný státní útvar podobný současné Ukrajině neexistoval. Během setkání s předsedou Ústavního soudu Valerijem Zorkinem proto před novináři ukázal mapu ze 17. století, která má jeho tvrzení dokazovat, píše CNN. Jde přitom o lež a pseudohistorickou tezi, která byla v minulosti opakovaně vyvrácena.

Schůzka zachycená na kamery novinářů má vypadat tak, že kopii mapy – údajně vytvořené francouzskými kartografy během vlády Ludvíka XIV. v polovině 17. století – přinesl sám soudce Zorkin.

Proč jsem tu mapu přinesl? Vladimire Vladimiroviči (Putine), není na ní Ukrajina,“ říká šéf soudu na videu, které pořídila státní televize RBC a později ho převzala americká stanice CNN. Poté se oba muži postaví ke stolu s rozloženou mapou a prezident Putin začne svůj monolog.

Samozřejmě, to je všeobecně známo. Tyto (ukrajinské) země byly prostě součástí Polsko-litevské unie, a pak byly požádány, aby se staly součástí Moskevského království (později Ruského impéria neboli „carského“ Ruska – pozn. red.) A teprve později, po Říjnové revoluci, se začaly formovat kvazistátní útvary. sovětská vláda vytvořila sovětskou Ukrajinu (oficiálním názvem Ukrajinskou sovětskou socialistickou republiku, USSR – pozn. red.). Do té doby žádná Ukrajina v dějinách lidstva neexistovala,“ cituje Putinova slova list Ukrajinska Pravda.

Tehdejší hlavní město bylo v Kyjevě

Skutečnost se má ale tak, že stát zahrnující většinu území dnešního evropského Ruska, Ukrajiny, Běloruska, malé části Pobaltí, Polska, Slovenska, Moldávie a Rumunska, vznikl už v 10. století spojením Novgorodského a Kyjevského knížectví.

Sám sebe tento státní útvar nazýval „Rus“ – přídomek „Kyjevská“ k němu přidali až později historici – a jeho hlavní město bylo v Kyjevě, tedy metropoli dnešní „postsovětské“ Ukrajiny. V 17. století došlo ke sjednocení s Moskevským královstvím a vzniklo carství s názvem Ruské impérium. Na Kyjev se tedy dá naopak pohlížet jako na „staré“ hlavní město celého Ruska.

Putin opakovaně formuluje pseudohistorické teze, podle nichž byla Ukrajina „vynalezena“ až při vzniku SSSR, jako jeden z argumentů k napadení jejího území v únoru 2022. Tuto skutečnost, vydávanou za fakt, zmínil i ve svém projevu bezprostředně před zahájením samotné invaze. V září loňského roku se o tom například ještě zmínil při setkání se školáky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy