Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Putina podporují zámožní starci, za Zelenským stojí hollywoodské hvězdy. Válka na Ukrajině rozdělila světové celebrity

Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj: Slavné celebrity, které podporují znesvářené prezidenty
Zdroj: Koláž Extra.cz
+ Dalších 6 fotografií
Podporovatelé

Mohlo by se zdát, že Vladimir Putin svou invazí na Ukrajinu ztratí mnoho přátel. Byť některé celebrity se od něj odvrátily, ne všechny mu přestaly vyjadřovat svou podporu. Jeho útok na sousední zemi například podpořil dlouholetý přítel Steven Seagal, sympatie k ruskému prezidentovi netají ani rocková hvězda Roger Waters. Drtivá většina slavných ale vyjádřila podporu Ukrajině a Volodymyru Zelenskému, kterého svou návštěvou poctila nejedna americká hvězda, jak uvádí web Daily Record. 

V souvislostí s invazí na Ukrajinu můžeme zmínit pořekadlo "V nouzi poznáš přítele". Každý z prezidentů v probíhající válce má své příznivce a obdivovatele, a to i mezi celebritami. Některé z nich jim vyjadřují podporu na sociálních sítích, jiné si neváhají sbalit kufry a setkat se s nimi osobně. Kdo ale souzní s agresorem a kdo naopak s mužem, který brání svou vlast před okupačními vojsky?

Přátelství s "ďáblem"

Podle webu Daily Record pojí hollywoodského herce Stevena Seagala s Putinem dlouholeté přátelství. Jedním z důvodů je hercův po tatínkovi ruský původ a zároveň jeho velká láska k této zemi. Slavná hvězda filmu Přepadení v Pacifiku dokonce v roce 2017 získala ruské občanství. Není tedy překvapením, že Seagal ruského lídra neviní z invaze,  a dokonce si myslí, že za válku mohou západní země. "Většina z nás má přátele a rodinu v obou zemích. Dívám se na obě země jako na jednu rodinu a skutečně věřím, že právě západní země utrácejí obrovské sumy za propagandu, aby vyprovokovala obě země," okomentoval válku Seagal.

Názor na probíhající válku se Seagalem sdílí i spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters, který za válečného zločince označil naopak amerického prezidenta Joea Bidena. Podle jeho slov je to právě nástupce Donalda Trumpa, kdo "přilévá olej do ohně". Se svým kontroverzním prohlášením dokonce vystoupil v Radě bezpečnosti OSN. Ukrajinský velvyslanec Serhij Kyslycja Watersův projev označil za "další cihlu ve zdi" ruských dezinformací, jak uvedl portál BBC. Rocková hvězda se později nechala slyšet, že je potřeba jednat o příměří, a ruské útoky označila za zbytečné. Jeho pošramocené pověsti to už ale moc nepomohlo.

Stejně jako Seagal či Waters i někdejší šéf světového hokeje René Fasel se svou nákloností k Putinovi netají. Právě díky prezidentovi se z funkcionáře stal občan ruské země a jejich vztah evidentně válka na Ukrajině nijak nepošramotila. Momentálně je Fasel Kremlu blíže než kdy jindy, v zemi je významným vlastníkem společnosti na pěstování jablek. Jako dalšího podporovatele ruského útoku můžeme zmínit jméno Bernie Ecclestone. Tento devadesátiletý vládce holdingu Formule 1 se netajil svým obdivem vůči šéfovi Kremlu a ruskou politiku považuje za přijatelnou. Mezi další podporovatele šéfa Kremlu patří třeba italský politik Silvio Berlusconi.

Ruce pryč od ruského agresora

Putinovo charisma v minulosti nenechalo chladnými několik dalších celebrit, s nimiž si vytvořil přátelský vztah. Zdá se však, že někteří od něj skutečně dali ruce pryč. Můžeme zmínit ikonu francouzského filmu Gérarda Depardieu, který v roce 2013 získal ruské občanství za vidinu nižších daní. S ruským prezidentem si tehdy slavnostně potřásl rukou. Po útoku na Ukrajinu ale vzal zpátečku a Putina s celou jeho válkou zkritizoval. To samé udělal i Jean-Claude van Damme, který také zpřetrhal vazby na šéfa Kremlu a konflikt odsoudil.

Ani Zelenskyj nepostrádá podporu vlivných celebrit, naopak mu s válkou vzrůstá ve světě popularita. Naposledy se s mužem, který brání svou vlast, setkal Orlando Bloom. Herec, který je velvyslancem Dětského fondu Unicef, se rozhodl mluvit s ukrajinským prezidentem osobně a v rámci své mise za ním přijel na Ukrajinu. Hvězda Pirátů z Karibiku se se Zelenským údajně dohodla na budování protiatomových krytů pro děti a technické podpoře v regionech ohrožených válkou. Se setkáním se pochlubil svým fanouškům na Instagramu. "Tato válka připravila děti o jejich dětství a rodiny nyní snášejí více než rok násilí, traumata, ztráty, ničení a vysídlení. Měl jsem to štěstí, že jsem potkal několik svých hrdinů, ale ne všichni hrdinové se narodili sobě rovni," píše ve svém postu Bloom.

Hvězda komedie Jeho fotr, to je lotr!

Se Zelenským se setkal také Sean Penn. Ten zemi poprvé navštívil v listopadu 2021, aby se pokusil blíž poznat hlavu státu. Podruhé zemi navštívil přesně v den začátku konfliktu, 24. února 2022, aby Zelenskému vyjádřil podporu, a učinil tak znovu loni na podzim, kdy prezidentovi předal sošku svého Oscara. Penn na Ukrajině mimochodem natáčí válečný dokument. Podporu pak Zelenskému vyjádřila také populární skupina U2 v čele s legendárním Bonem, který v květnu 2022 vystoupil v kyjevském metru.

Americký herec a zároveň velvyslanec OSN Ben Stiller se s ukrajinským lídrem setkal loni v létě. Ihned po schůzce bylo jasné, na čí straně herec je. "Jste můj hrdina," řekl Zelenskému. Tehdy své pocity vyjádřil na sociálních sítích. "Potkávám se zde s lidmi, kteří byli nuceni opustit své domovy. Lidé sdíleli příběhy o tom, jak vše ztratili," svěřil se Stiller. Mezi další podporovatele Ukrajiny patří herečka Jessica Chastain, americký herec a režisér Liev Schreiber nebo světová ikona Angelina Jolie, která neváhala opustit pohodlí svého kalifornského sídla a vydala se na pomoc ukrajinským dětem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy