Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Putin žene 300 tisíc mužů do války: Rusové se zoufale snaží utéct ze země

Vladimir Putin: Rusové hledají, jak utéct před mobilizací
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
válka

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil částečnou mobilizaci, při které bude povoláno 300 tisíc rezervistů, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Ještě před Putinovým odloženým projevem Rusové navíc začali dle deníku Newsweek na Googlu intenzivně hledat, jak opustit Rusko nebo jak odložit službu v armádě. Světu, ale i svému prezidentovi tak Rusové jasně ukazují, jak se ke krokům Putina staví. 

Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci a Rusko okamžitě zaznamenalo prudký nárůst občanů hledajících na Googlu, jak opustit zemi. Fráze "jak opustit Rusko" se ve vyhledávání na Googlu objevila v úterý před Putinovým velmi očekávaným projevem, na který upozornil dle deníku Newsweek Mozhem Obyasnit na Telegramu.

Po oznámení mobilizace se také propadl ruský akciový trh na nejnižší příčku od doby, kdy 24. února vypukla válka na Ukrajině. Dle deníku The Moscow Times byly ve středu po vyhlášení částečné mobilizace vyprodané letenky do všech zemí, kam ještě Rusové mohou cestovat. A spekuluje se, že by mohlo přijít nařízení, při kterém žádný muž od 18 do 65 let nebude moci opustit svou zemi.

Graf, který hovoří za vše

Tento poznatek zaznamenal celý svět, na svém Twitteru na něj upozornil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

"Putin vyhlásil částečnou mobilizaci a nechal schválit trest 10 let za dezerci. Co začali Rusové googlit? Hledají 'jak odjet z Ruska'. Zločinec Putin je vehnal do války s Ukrajinou zbraněmi a s námi pomocí energií. Nevyhraje. My se ubráníme a stejně tak Ukrajina s naší pomocí," uvedl ke grafu, který odhaluje, že obyvatelé Ruska se svou zemi zoufale snaží opustit pár hodin před tím, než Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, o které se spekulovalo.

Putin povolal 300 tisíc mužů

Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů. Dle Šojgua se nebude týkat studentů vojenských univerzit ani branců.

"Nikdo nebude mobilizovat studenty vojenských škol. Nechte je učit se. Branci také nebudou mobilizováni. Máme obrovské mobilizační zdroje těch, kteří sloužili, mají bojové zkušenosti, vojenskou specializaci. Máme jich téměř 25 milionů," uvedl pro televizní stanici Rossija 24 s tím, že Moskva povolá do služby přibližně jedno procento ze svých zdrojů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy