Trendy
válka na Ukrajině Extrémní proměny Survivor 2025 Miss Czech Republic 2025

Putin zase hrozí jadernými zbraněmi. Pak promluvil o situaci na Ukrajině a nečekaně zmínil mír

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že souhlasí s příměřím s Ukrajinou, má ale několik otázek.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
válka

Vladimir Putin v rozhovoru pro ruskou státní televizi řekl, že doufá, že použití jaderných zbraní ve válce proti Ukrajině nebude nutné. Podle šéfa Kremlu má Rusko všechny potřebné síly k tomu, aby dovedlo „speciální vojenskou operaci na Ukrajině do logického konce“. Usmíření mezi "ukrajinskou částí ruského národa" pak označil za nevyhnutelné, uvádí zpravodajský web Meduza.

„Máme dostatek prostředků a sil, abychom to, co bylo zahájeno v roce 2022, dovedli do logického konce s výsledkem, který Rusko požaduje,“ řekl podle CNN Vladimir Putin.

Ruský prezident v rozhovoru s prokremelským novinářem Pavlem Zarubinem, který fragment dialogu zveřejnil na svém Telegramu, promluvil i o užití jaderných zbraní proti Ukrajině. „Chtěli nás vyprovokovat, chtěli, abychom dělali chyby,“ prohlásil šéf Kremlu. „Nebylo nutné použít (jaderné - pozn. red.) zbraně, o kterých jste se právě zmínil, a doufám, že to ani nebude potřeba,“ citoval ruského diktátora server Meduza.

Putin v rozhovoru promluvil také o tom, proč Rusko nezahájilo invazi na Ukrajinu už v roce 2014, kdy nelegálně anektovalo Krym. „Zahájení speciální vojenské operace v roce 2014 bylo prakticky nereálné. Země nebyla na takovou konfrontaci s celým kolektivním Západem připravena,“ řekl ruský diktátor.

Šéf Kremlu rovněž prohlásil, že usmíření s „ukrajinskou částí ruského národa“ je prý v budoucnu nevyhnutelné. Rádio Svoboda upozorňuje, že takto byla formulována otázka a že sám Putin dal opakovaně najevo, že Ukrajince a Rusy vnímá jako „jeden národ“.

Donald Trump věří v dosažení míru

Ze strany Ukrajiny ničím nevyprovokovanou invazi, kterou Rusko nazývá „speciální vojenská operace“, zahájila armáda na Putinův rozkaz 24. února 2022. Začal tím největší vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Putin tehdy mimo jiné řekl, že Rusko bude usilovat o „demilitarizaci a denacifikaci“ Ukrajiny. Druhý z těchto cílů je obvykle chápán jako požadavek na změnu režimu.

Americký prezident Donald Trump se od svého návratu do Bílého domu letos v lednu snaží obě strany přimět k zastavení bojů. Ukrajina už dříve souhlasila s americkým návrhem na příměří, a to bez podmínek. Naopak Rusko se zatím jasně nevyjádřilo, ale hovoří o tom, že je myšlence nakloněno. Spojené státy mezitím pohrozily, že pokud se cesta k příměří neotevře, snahy zprostředkovat mír zanechají.

Trump v nejnovějším rozhovoru připustil, že mír mezi dvěma znepřátelenými státy, který sliboval nastolit, možná ani nebude možný. „Možná to není možné,“ prohlásil podle NBC News s tím, že mezi Putinem a Zelenským panuje obrovská nenávist. „A také, upřímně řečeno, mezi některými vojáky a generály. Brutálně bojují už tři roky,“ řekl šéf Bílého domu. V dosažení příměří ale přesto věří.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy