Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Putin ve volbách drtivě vede. O jeho vítězství bylo rozhodnuto s uzavřením volebních místností

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: Profimedia.cz
volby

V ruských prezidentských volbách po sečtení zhruba 40 % hlasů vedl stávající prezident Vladimir Putin. Podle agentury Tass získal 87,34 %. Podle prohlášení českého ministerstva zahraničí prezidentské volby v Rusku nebyly demokratické ani transparentní. Poukázalo na systematické potlačování ruské občanské společnosti, nezávislých médií i jakéhokoliv náznaku opozice.

V prezidentských volbách v roce 2024 už v neděli večer po uzavření volebních místností vedl ruský prezidentský kandidát a současná hlava státu Vladimir Putin, který na základě výsledků zpracování 40 % hlasů získal celkem 87,34 %. Uvedla to ruská agentura Tass.

Na druhém místě byl kandidát Komunistické strany Nikolaj Charitonov, který získal 4,11 % hlasů, následovaný Vladislavem Davankovem ze strany Noví lidé s 3,92 % hlasů a Leonidem Slutským z Liberálně demokratické strany Rusko s 3,06 % hlasů.

Putin neměl žádné skutečné protivníky

Podle vyjádření českého ministerstva zahraničí (MZV) prezidentské volby v Rusku nebyly demokratické ani transparentní. Poukázalo na systematické potlačování ruské občanské společnosti, nezávislých médií i jakéhokoliv náznaku opozice. Připomnělo, že volby se konaly v době agresivní války proti Ukrajině. Česko podle ministerstva neuznává volby na ukrajinských územích, které Moskva okupuje. Hlasování v nich označila česká diplomacie za nelegitimní volební frašku.

Volby v Rusku podle ministerstva zahraničí nesplnily mezinárodní standardy. "Věříme, že ruští občané by měli mít právo si zvolit vedení státu ve skutečně svobodných a demokratických volbách," uvedl podle ČTK Černínský palác.

Třídenní volby skončily v neděli večer. Očekává se, že v nich přesvědčivě získá již pátý mandát současný vládce Kremlu Putin, který neměl žádného skutečného protikandidáta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes řekl, že Putin je opilý mocí a chce vládnout věčně. Bílý dům podle agentury Reuters v reakci uvedl, že volby zjevně nebyly svobodné ani spravedlivé, jelikož "Putin uvěznil politické oponenty a zabránil dalším, aby proti němu kandidovali".


Česká diplomacie konstatovala, že mnozí prezidenští kandidáti, zejména ti, kteří se staví proti agresi vůči Ukrajině, nemohli kandidovat. Ruští občané podle MZV neměli přístup k úplným a nezávislým informacím ani možnost volby kandidátů vystupujících proti nynějšímu režimu. Ruské úřady znovu neumožnily pozorovatelské misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohlížet na průběh hlasování, uvedlo ministerstvo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy