Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Putin se stal nejhledanějším zločincem na světě: Mezinárodní soud v Haagu na něj vydal zatykač

Vladimir Putin za rok dost sešel.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
válka na ukrajině

Ani hlava ruského impéria není beztrestná. To je vzkaz evropské justice pro Vladimira Putina. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu na něj a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovu-Bělovovou vydal zatykač. Podle prohlášení soud zahájil jejich stíhání kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Rusko však působnost soudu na svém území neuznává.

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovu-Bělovovou.

Soud Putinovi spočítal únosy dětí

Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC to dnes oznámil ve zveřejněném prohlášení. Rusko ovšem jurisdikci ICC neuznává a vedení země popírá, že by na Ukrajině páchalo válečné zločiny.

Podle soudu "existují rozumné důvody se domnívat, že každý podezřelý nese odpovědnost za válečný zločin nezákonné deportace obyvatelstva a nezákonného přesunu obyvatelstva z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruské federace na úkor ukrajinských dětí."

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na oznámení z Haagu reagovala prohlášením, že "Rusko není součástí Římského statutu (na základě kterého ICC vznikl, pozn. ČTK)" a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky." "Rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam," řekla Zacharovová podle agentury Reuters.

Šéf Zelenského kanceláře: Je to jen začátek

Postup soudu uvítali ukrajinští představitelé. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle Reuters prohlásil, že zatykač na Putina "je jen začátek", a ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin rozhodnutí označil za "historické".

ICC soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani Spojené státy. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

Rusko navzdory důkazům vyšetřovatelů, médií i očitým svědectvím odmítá, že by jeho jednotky na Ukrajině útočily na civilní cíle a zmíněné únosy ukrajinských dětí a dospívajících označuje za humanitární program.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy