Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Putin se setkal s matkami padlých vojáků, tvrdí jeho propaganda. Důkazy ale odhalily velkou lež

Vladimir Putin se setkal s nespokojenými matkami vojáků na frontě. Ukázalo se, že jde o nastrojené divadlo.
Zdroj: Profimedia.cz
Podvod

Vladimir Putin se v pátek sešel s matkami vojáků bojujících na Ukrajině, aby je uklidnil a vysvětlil, proč jejich synové nasazují životy. V Rusku totiž od začátku války vystoupila proti konfliktu i proti samotnému prezidentovi řada žen, jejichž potomci bojují či padli na frontě. Schůzka tak měla ukázat, že Kreml i matky táhnou za jeden provaz. Jenže jak se ukázalo, zřejmě žádná z žen, které se setkání zúčastnily, nebyla kritičkou Putina. Jak zjistil portál The Guardian, minimálně tři z nich byly veřejné podporovatelky ruského režimu i prezidenta. Schůzka tak byla zinscenována.

Již od začátku invaze na Ukrajinu přicházejí z Ruska zprávy, že tamní matky vojáků hlasitě kritizují režim i prezidenta Vladimira Putina. Tvrdá kritika žen, jejichž potomci bojují a často umírají ve zbytečné válce, se opět zvedla poté, co Kreml nedávno vyhlásil mobilizaci. Nejspíš proto došlo na schůzku, během níž se Putin sešel s nespokojenými matkami, sdělil jim, že jsou na stejné lodi, a po celou dobu vypadal sklesle, působil jakoby omluvně.

Setkání odvysílala ruská televize Rossija 24. „Ruští vůdci rozumějí bolesti těch, kdo v bojích na Ukrajině ztratili své milované. Na jejich nepopsatelné utrpení nikdy nezapomeneme,“ prohlásil Putin. Byl to právě a pouze ruský prezident, kdo během schůzky mluvil. Když mělo dojít na otevřenou diskuzi s přítomnými ženami, televize vysílání ukončila.

Varoval před lží, a sám lhal

Ještě předtím ale Putin nabádal, aby lidé nevěřili tomu, co vidí v médiích. "Je jasné, že život je složitější a rozmanitější než to, co se ukazuje na televizních obrazovkách nebo dokonce na internetu - nedá se tam věřit vůbec ničemu, je tam spousta nejrůznějších padělků, podvodů, lží," řekla hlava agresorského státu ženám, které seděly kolem velkého oválného stolu. Podvodu, o němž mluvil, se však dopustil Putin sám.

Jak totiž zjistil portál The Guardian, na schůzce byly minimálně tři ženy, které rozhodně nepatřily mezi kritičky konfliktu. Ba naopak. Například Olesja Šigina, jež seděla vedle Putina, je ultrakonzervativní ruskou básnířkou, filmařkou a aktivistkou, která nedávno odcestovala do regionu Donbas, aby režírovala proválečný film s ruskými vojáky. Jde o radikálně provládní ženu, která je přirovnávána k Darje Duginové, hlasité podporovatelce Putina. Ta zemřela v létě během atentátu, jehož adresátem měl být její otec Alexandr Dugin, také přívrženec Kremlu.

Další z žen, které se zúčastnily sezení, byla Žaradat Agujeva z Čečenska, regionu Severního Kavkazu, kterému vládne Ramzan Kadyrov. Agujeva, jejíž rodina má blízké vztahy s čečenským vůdcem, má údajně dva syny bojující na frontě, oba jsou vysocí důstojníci a podle všeho měli bojovat po boku Ramzanových potomků. Jenže v jejich případě se pochybuje o tom, že by skutečně zasáhli do bojů. Spíš jen pózovali a dělali propagandu. Zkrátka Agujeva se o syny bát nemusí a rozhodně nepatří mezi nespokojené matky kritizující Putina.

Mizerně připravené divadélko

Třetí žena na videu Naděžda Uzunova je aktivistkou nevládní organizace ultrapatriotických veteránů s názvem Fighting Brotherhood, kterou vede bývalý generál a bývalý guvernér Moskevské oblasti Boris Gromov. Uzunova opět nepatří ke kritičkám režimu, ale k jeho propagandistkám. Pravidelně na sociálních sítích sdílí provládní příspěvky, zejména pak záběry z války na Ukrajině, na nichž slaví ruské jednotky. Kromě toho, že konflikt podporuje, má i úzké vazby na ruskou vládu.

Žádná ze skutečných aktivistek, které se vymezily proti konfliktu, tak s Putinem k jednomu stolu nezasedla. Celé setkání bylo opět mizerně připraveným divadýlkem, které není těžké "prokouknout", což dokládají i příspěvky na Twitteru, v nichž jsou publikovány fotky účastnic schůzky, jak se objevují v ruských médiích a na propagandistických akcích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy