Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Putin se chová směšně, říká bývalý ruský viceprezident. Invazi na Ukrajinu označil za nesmyslnou

Vladimir Putin se chová směšně, zkritizoval ho bývalý ruský viceprezident
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
útok na putina

Na ruského prezidenta Vladimira Putina se snáší další kritika z vlastních řad. Alexander Ruckoj, bývalý viceprezident Ruska za vlády Borise Jelcina, se do současného vůdce Ruské federace velmi nevybíravě pustil. Putin se prý obklopil naprosto neschopnými vojenskými vůdci a může tak za nesmyslnou smrt desetitisíců ruských vojáků. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro ruského youtubera Alexandra Kovaleva.

Alexander Ruckoj, bývalý vysoce postavený ruský generál a hlavně viceprezident v první svobodné vládě po pádu Sovětského svazu, velmi ostře zaútočil na Vladimira Putina. "Pokud ozbrojené síly nemají schopnost vést strategické útočné operace, pak je lepší se o to nepokoušet, zvláště mimo vaši zemi," řekl Ruckoj na adresu současné speciální vojenské operace, jak válku na Ukrajině v Rusku nazývají.

„Vše, co se dnes děje, se vysvětluje tím, že naše ozbrojené síly nejsou schopny, zdůrazňuji, vést strategické útočné operace. Proč? Už čtvrt století vedou ozbrojené síly neschopní, absolutně neschopní lidé,“ lamentoval bývalý ruský druhý muž, který vedl více než hodinový rozhovor s ruským opozičním youtuberem Alexandrem Kovalevem na YouTube. Tento youtuber je známý hlavně pro své otevřené rozhovory týkající se probíhajícího konfliktu.

Rusové umírají zbytečně

"Výsledkem jsou krveprolití na Ukrajině, kde Rusko utrpělo ztráty, které jeden odhad uvádí na 175 000 vojáků za méně než rok. Je to tragédie pro naši zemi," postěžoval si pětasedmdesátiletý bývalý vysoký politik. „Lidé umírají nesmyslně, ačkoli slogan zní „Braňte Rusko“. Kde brání Rusko? Na co umírají? Kdo má právo vzít otce jeho dětem? Kdo dal právo odebírat syny matkám a otcům? Nikdo," emotivně pokračoval Ruckoj.

"Proč se toto děje? Protože z vojenského hlediska nemáme žádné strategické plánování. Prezident vyslovuje své záměry, které nejsou realizovány. Putin je potom k smíchu,“ říká Ruckoj. Vladimir Putin se podle něj obklopil bezpečnostními aparátčíky a dalšími, kterým chybí vojenský výcvik a dovednosti na vysoké úrovni.

Nejde o první kritiku Putina

Šéfa Kremlu nedávno zkritizoval i někdejší poslanec Státní dumy Boris Naděždin. Podle něj je invaze na Ukrajinu zbytečná a Rusko pouze přivede na mizinu. "Ten Putinův příběh, že jsme ve válce s nacisty, fašisty, a tak dále, se snadno dostane do hlavy lidem ve věku 60 až 70 let, zatímco lidem ve věku 20 až 40 let se do hlavy nedostane vůbec. Tohle je válka sedmdesátníků!" sepsul Putina v ruské propagandistické televizi NTV, kterou citoval portál Dialog.ua.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy