Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Putin přišel o svou chloubu. Ukrajinci ukořistili nejmodernější ruský tank

Vladimir Putin přišel o chloubu: Ukrajinci ukořistili supermoderní ruský tank T-90M
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
CENNÁ KOŘIST

Ukrajinci se v posledních dnech mohou pochlubit kapitálním úlovkem. Podařilo se jim totiž ukořistit jeden z nejmodernějších tanků ruské armády, model T-90M. Pro Rusko to neznamená jen ztrátu důležitého stroje, tanků má země víc než dost. Horší je to pro Kreml z pohledu vojenské špionáže, píší Eurasian Times.

Je to už druhý podobný úspěch ukrajinské armády za poslední dva měsíce. V září se vojákům podařilo stejný typ tanku, tedy T-90M Proryv, zabavit poblíž Luhansku. Ukrajinské ministerstvo obrany to tenkrát na Twitteru komentovalo sarkasticky: "Nejnovější ruský tank T-90M byl nalezen v Charkovské oblasti v perfektním stavu. Žádáme jeho vlastníky, aby kontaktovali #UAarmy. Identifikujte se prosím bílou vlajkou." Tehdy byl však tank poměrně dost poškozený od miny nebo rakety.

Exemplář, který se podařilo zabavit v posledních dnech a u kterého s úsměvem pózují ukrajinští vojáci, podle EurAsian Times vypadá, že je v podstatně lepším stavu než ten zářijový. Některé účty na Twitteru s přístupem k zákulisním informacím naznačují, že je velmi pravděpodobné, že první z tanků putoval rovnou na Západ.

Tank pomůže špionáži

Poskytnutí strojů spojencům by bylo logické. Nestává se často, že by do rukou Západu padl nejmodernější kousek ruské technologie, která je nepoškozená. České Armádní noviny, které se problematikou T90-M zabývaly v září po prvním případu, se hlavně podivovaly nad tím, že se ruští vojáci velmi citlivý kus techniky nepokusili alespoň zničit nebo znehodnotit.

"Domníváme se, že takové akce by měly být považovány za přímé vědomé odevzdání drahého materiálu nepříteli," citují Armádní noviny blog ruského odborníka na výzbroj a bojovou techniku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy