Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Putin připravuje útok na Británii, varuje poslanec. Ruské lodě s ozbrojenci krouží kolem pobřeží

Ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal peklo.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Rusko

Britové mají obavy, že se Vladimir Putin chystá napadnout Spojené království. Mohou za to podezřelé pohyby ruských špionážních lodí, které mají mapovat větrné elektrárny a kabelovou infrastrukturu u pobřeží Velké Británie. Na skutečnost upozornil člen zahraniční komise britského parlamentu a poslanec Bob Seely, píše tamní list Express. Podezřelých a maskovaných lodí si v moři všímají také média severských zemí – dánské televizi se dokonce podařilo pořídit záběry ozbrojenců na palubě jedné z nich.

Lodě ruského námořnictva se mají pohybovat v Severním a Baltském moři. Takzvané „lodě duchů“ využívá Vladimir Putin k průzkumu zranitelných míst Velké Británie. Seely pro deník The Telegraph napsal, že Putin má „jediný důvod k tomu, proč plavidla k britskému pobřeží vysílat – a to pochopit, jak by mohl v případě války sabotovat naši infrastrukturu“.

Poslanec se podle listu Express věnuje tematice ruského vojenského nebezpečí trvale – je držitelem doktorátu za výzkum ruské vojenské strategie. Seely upozorňuje, že Rusko a Čína se mají připravovat na širší konflikt a Británie není dostatečně připravena. Největší slabá stránka je podle něj to, že Spojené království je ostrovní zemí obklopenou mořem. Putin by tak neměl větší problém odříznout zemi od dodávek energie a komunikační infrastruktury.

Doplnil také, že „je potřeba, aby Británie posílila svou námořní obranu a spolupracovala se skandinávskými, severomořskými a baltskými spojenci“. O tom, že Rusko údajně využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodě, napsal i web BBC. S pomocí takových lodí má plánovat sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři.

Lodě se záměrně pohybují s vypnutými vysílači

Podobná tvrzení v minulých dnech prezentovala i veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku. Podle zdrojů dánské stanice DR je cílem naplánovat sabotáž proti severským zemím, mimo jiné přerušením elektrických a datových kabelů přes Atlantik a do zbytku Evropy.

Televize uvádějí, že analyzovaly zachycenou komunikaci ruského námořnictva, která potvrzuje existenci takzvaných „lodí duchů“. Tato plavidla se pohybují mořem s vypnutými vysílači, a nesdílejí tak svou polohu. Jedním z nich je údajně plavidlo Admirál Vladimirskij, které je oficiálně na oceánografické expedici. Podle severských zemí je to ve skutečnosti ruská špionážní loď a DR zveřejnila i záběry tohoto plavidla, včetně záběrů ozbrojených maskovaných mužů na jeho palubě.

Podle Kremlu se severská média mýlí a Rusko obviňují ze špionáže nepodloženě. „Média z těchto zemí udělala ve své reportáži chybu. Raději znovu nepodloženě obviňují Rusko,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Putin chce údajně zaútočit na Západ bez reakce NATO

„Všechny tyto námořní země mají eminentní zájem na tom, aby zabránily ruským sabotážím z moře. Historie Británie je však jedinečná a naše námořní zkušenosti bezkonkurenční, zejména v porovnání s našimi severoevropskými spojenci,“ tvrdí britský poslanec. Toto století bude svědkem boje mezi dvěma verzemi lidstva: otevřenými společnostmi, jako je ta naše, versus uzavřenými, autoritářskými zeměmi využívajícími všech forem státní moci k utlačování vlastních lidí a ohrožování ostatních. Je to boj, který jsme nechtěli, ale který nemůžeme a nesmíme prohrát,“ varuje Seely.

Ve svém článku pro The Telegraph se šestapadesátiletý poslanec Konzervativní strany domnívá, že Putin se snaží vymyslet strategii, jak by mohl zaútočit na západní země, aniž by vyvolal reakci vojenského bloku NATO. Obává se rovněž, že Rusko bude útočit prostřednictvím pokoutných taktik jako je vytváření „nevysvětlitelných závad nebo poruch na podmořských kabelech“, či prostřednictvím „tajných skupin“, jako jsou wagnerovci, kteří páchají ničivé kybernetické útoky na západní infrastrukturu.

Stále nevíme, kdo sabotoval plynovod Nord Steam 2,“ připomíná Seely a řečnicky se ptá: „Opravdu bychom mohli riskovat válku jen kvůli podezření? Putin to ví.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy