Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Putin poprvé přiznal únosy ukrajinských dětí: Ruská komisařka mu za to nadšeně děkuje

Kolem Putina panují spekulace.
Zdroj: profimedia
Převýchova

Poté, co začala válka na Ukrajině, bylo mnoho dětí odvezeno do Ruska, kde jsou převychovávány, o čemž vypovídá i rozhovor Vladimira Putina s Marií Lvovovou-Belovou. Ta při setkání s šéfem Kremlu uvedla, že adoptovala chlapce z Rusy dobytého Mariupolu. Rozhovor Putina s komisařkou pro práva dětí v Rusku sdílel na Twitteru bývalý náměstek ministra vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal s komisařkou pro práva dětí v Rusku Marií Lvovovou-Belovou a společně probírali ratolesti zasažené válkou. „Vy jste adoptovala dítě z Mariupolu?“ zeptal se Putin. Na to mu Maria odpověděla: „Ano, pane Vladimire Vladimiroviči, díky vám.“

Už jen tato pasáž nadzvedla obočí mnoha lidem na sociálních sítích. Je to totiž právě Putin, kdo nařídil invazi na Ukrajinu, a zřejmě tak kvůli němu zmiňovaný chlapec přišel o rodiče. A za to mu adoptivní matka poděkovala. „Je malinký?“ vyptával se Putin s lehkým úsměvem na rtech. „Ne, patnáctiletý. Nyní už vím, jaké to je být matka dítěte z Donbasu. Je to těžké, ale milujeme se navzájem,“ dodala. Úryvek z rozhovoru přidal na svůj Twitter bývalý náměstek ministra vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko.

Děti jsou odváděny do táborů

Tento rozhovor tak potvrzuje zprávy o tom, že Rusové unášejí z okupované země tisíce dětí a dávají je na převýchovu. Jedním z velmi zasažených míst na Ukrajině byl právě Mariupol, který je kvůli ruským útokům téměř zničen. A právě z tohoto města pochází zmiňovaný chlapec.

Podle nové zprávy, kterou zveřejnily Spojené státy a cituje ji The Guardian, bylo nejméně šest tisíc dětí z Ukrajiny v minulém roce odvedeno do „převýchovných táborů“, kde zůstávaly týdny nebo dokonce měsíce. Rusko také urychlilo adopci nebo pěstounství dětí z Ukrajiny.

Z válkou zmítané země jsou podle tamní vlády odváženy děti všech věkových kategorií do 43 táborů po celém Rusku, včetně Krymu nebo Sibiře. Na těchto místech se jim má dostat „proruského vlasteneckého a vojenského vzdělání“.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy