Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Putin plánoval napadnout Ukrajinu už před dvaceti lety, tvrdí vězněný exprezident. Sám před tím marně varoval

Vladimir Putin dle bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho plánoval útok na Ukrajinu už před dvaceti lety.
Zdroj: koláž eXtra.cz/Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
SNY O IMPÉRIU

Prezident Vladimir Putin svůj záměr zmocnit se Ukrajiny nastínil již téměř před dvěma desetiletími, tvrdí bývalý prezident Gruzie. Když ovšem své obavy Michail Saakašvili sdílel s tehdejším německým kancléřem Schröderem, ten jej Putinovi údajně okamžitě udal, píší The Times. Podobně jako Saakašvili hovoří i Bill Clinton, kterému prý Putin své jasné ambice odhalil roku 2011.

Michail Saakašvili uvedl, že Vladimir Putin se netajil svými ambicemi na anektování ukrajinského území, už když se v Kremlu v roce 2004 setkali na jednání. „Všechno, co nyní dělá, mi víceméně objasnil už při našem prvním setkání,“ uvádí pětapadesátiletý Saakašvili v dopise deníku The Times, který byl propašován z vězeňské nemocnice v gruzínském hlavním městě Tbilisi, kde je exprezident zadržován.

Jeho tvrzení přichází 15 let poté, co Rusové v roce 2008 napadli Gruzii v konfliktu, který je všeobecně chápán jako předzvěst současného útoku na Ukrajinu. Putinovy tanky se přiblížily na 20 mil od Tbilisi, než Francií zprostředkované příměří pětidenní válku zastavilo. Rusko však ovládlo pětinu gruzínského území.

Schröderova zrada

Saakašvili píše, že po schůzce v Kremlu roku 2004 odjel do Berlína, aby vyjádřil své obavy z Putina, ale Gerhard Schröder, tehdejší německý kancléř, se nenechal zviklat. „Nepřekvapivě mě okamžitě udal Putinovi,“ tvrdí gruzínský exprezident. Schröder dlouhodobě čelí kritice kvůli svým vazbám na ruské energetické společnosti. Bývalý kancléř dokonce odmítá odsoudit Putinovu útočnou válku na Ukrajině.

Úřad prezidenta Gruzie, bývalé sovětské republiky, vykonával Saakašvili v letech 2004-2013. K moci se dostal po takzvané "Růžové revoluci" a od počátku se prezentoval jako pokrokový státník. Chtěl zavést rozsáhlé reformy s cílem vymýtit korupci a nasměrovat zemi na cestu do Evropské unie a NATO. Dohlížel také na ničení symbolů a památek ze sovětské éry. Saakašviliho vláda však byla vnímána jako stále tvrdší a o moc přišel poté, co na veřejnost vyplynuly videozáznamy, zobrazující mučení v gruzínských věznicích.

Do Gruzie Rusko vyslalo armádu poté, co Saakašvili nařídil útok na Jižní Osetii, Moskvou podporovanou provincii na severu země, kterou ovládali separatisté. Před konfliktem Rusko rozdalo Jihoosetincům ruské pasy, což je taktika, kterou Kreml použil také v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, aby ospravedlnil vojenskou akci. Putin měl údajně přislíbit, že Saakašviliho „pověsí za koule“.

Obavy o Saakašviliho život

Saakašvili si odpykává šestiletý trest odnětí svobody na základě obvinění ze zneužití moci, které bylo podle něj a jeho spojenců politicky motivované. Po ztrátě moci v Gruzii se Saakašvili přestěhoval na Ukrajinu, kde získal občanství a krátce působil jako gubernátor Oděsy. Před dvěma lety byl ovšem zatčen, když se nečekaně vrátil do Gruzie, aby se pokusil vést opoziční protesty. Své tehdejší jednání Saakašvili označil za „morální rozhodnutí“, jehož cílem bylo bojovat proti ruskému vlivu v Gruzii. Od té doby tvrdí, že byl ve vazbě otráven ruskými agenty, které gruzínské úřady pustily do země.

V současnou dobu vězněný exprezident Gruzie neváží ani 60 kilogramů a Saakašviliho stoupenci se obávají o jeho život. Obavy o jeho zdraví dokonce vyvolaly minulý týden hádku mezi Gruzií a Ukrajinou, když ukrajinský prezident Zelenskyj apeloval na gruzínského velvyslance, aby se vrátil do Tbilisi a „zachránil“ Saakašviliho. Pod tlakem Evropy gruzínská vláda umožnila týmu polských lékařů navštívit Saakašviliho v nemocnici. Ti Bruselu předloží zprávu o svých zjištěních.

Bill Clinton věděl od roku 2011

Podobně jako Saakašvili hovořil před pár měsíci i Bill Clinton. Bývalý americký prezident se s Putinem bavil v roce 2011. „Putin mi v roce 2011, tři roky předtím, než zabral Krym, řekl, že nesouhlasí s dohodou, kterou jsem uzavřel s Borisem Jelcinem, tedy že budou respektovat území Ukrajiny, pokud se vzdají svých jaderných zbraní," prohlásil podle The Guardian Bill Clinton na veřejné diskuzi v židovském kulturním a komunitním centru v New Yorku.

„Putin mi řekl: ...vím, že Boris souhlasil s tím, že bude zajedno s vámi a Johnem Majorem a NATO, ale nikdy to neprosadil v Dumě. I my máme své extrémní nacionalisty. Já s tím nesouhlasím, nepodporuji to a nejsem tím vázán,“ citoval Putina americký exprezident. Bill Clinton následně dodal, že od onoho setkání už věděl, že konflikt je pouze otázkou času.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy