Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Putin nasadil agenty za hranicemi Česka: Měli ničit koleje a sabotovat dodávky zbraní na Ukrajinu

Válka na Ukrajině: Vladimir Putin nasadil agenty za hranice Česka, měli ničit koleje
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
válka

Agenti Ruska chtěli v Evropě ničit koleje. Uvedlo to polské rádio RMF 24 s odvoláním na tamní tajné služby. Špioni, kteří měli pocházet hlavně z Běloruska, byli zaúkolováni ničením polské železniční sítě, hlavně sabotážemi na kolejích. Ty měli páchat proto, aby zpomalili proud západních zbraní na ukrajinskou frontu.

"Agentura pro vnitřní bezpečnost zadržela v minulých dnech 9 lidí podezřelých ze spolupráce s ruskými speciálními službami. Podezřelí prováděli zpravodajskou činnost proti Polsku a připravovali sabotáž na žádost ruské rozvědky," řekl rádiu RMF 24 Mariusz Kaminski, jeden z vysoce postavených úředníků polského ministerstva vnitra. Podle něj byli zadržení z východních zemí, jejich národnost neupřesnil. Daily Mail ale uvádí, že šlo o Bělorusy.

Snažili se sabotovat pomoc Ukrajině

Jak přesně měli v Polsku škodit? Kromě ničení kolejí, které by zpomalilo proud zbraní na Ukrajinu, měli také k některým tratím nastražit kamery, které měly záznamy vysílat do sítě a poté k ruské tajné službě FSB. Šest z devíti zadržených lidí bylo zatčeno.

"Prokuratura je obvinila ze špionáže pro Rusko a účasti v organizované zločinecké skupině. Prokuratura vede řízení proti třem zadrženým lidem - těm, kteří byli zatčeni včera," uvedl Kaminski. "Jejich úkoly zahrnovaly rozpoznávání, sledování a dokumentování transportů se zbraněmi pro Ukrajinu. Podezřelí se také připravovali na sabotážní akce zaměřené na paralyzování dodávek vybavení, zbraní a pomoci Ukrajině," dodal.

Polští celníci zabavili kamery, elektronická zařízení a vysílače GPS, které měly být namontovány přímo na transporty s pomocí pro Ukrajinu. Podle vyjádření ministerstva, které RMF cituje, měli Bělorusové také šířit proruskou propagandu a vzbuzovat v místních lidech nepřátelství vůči NATO.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy