Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Putin nařídil mobilizaci: Rusko vyhlásilo válku Západu, hrozí jadernými zbraněmi

Vladimir Putin: Vyhlásil válku Západu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
válka

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečních ranních hodinách vyhlásil v mimořádném projevu částečnou mobilizaci. Jedná se o reakci na drtivou porážku ruských jednotek u Charkova, které musely ustoupit prakticky z celé oblasti. Mobilizace se podle agentury TASS týká pouze záložníků, především těch, kteří sloužili v ozbrojených silách a mají vojenské zkušenosti. Ministr obrany Sergej Šojgu pak řekl, že Rusko "není tak ve válce s Ukrajinou jako spíš s celým Západem".

Vladimir Putin promluvil k národu o den později, než bylo původně v plánu. Nakonec ale ve středu ráno přeci jen došlo na očekávané rozhodnutí - šéf Kremlu vyhlásil v mimořádném projevu částečnou mobilizaci. Ta vešla v platnost okamžitě, jelikož ruský prezident již podepsal příslušné dokumenty. Týkat se má jen záložníků, především pak těch s vojenskými zkušenostmi. Předtím, než budou vysláni do akce, je prý čeká školení.

Částečná mobilizace je reakcí na ruské fiasko u Charkova. Ukrajinským jednotkám se totiž v uplynulých dnech podařilo okupanty z oblasti vytlačit až za řeku Oskil. I proto se mají v okupovaných oblastech v následujících dnech narychlo konat ilegální referenda. "Rusko udělá vše, aby zajistilo bezpečné podmínky pro referenda," řekl v projevu Putin podle informačního kanálu Nexta.

Šojgu: Jsme ve válce se Západem

Šéf Kremlu k vyhlášení mobilizace uvedl, že „kvůli ochraně vlasti, její suverenity a územní celistvosti podpořil návrh ministerstva obrany na provedení částečné mobilizace v zemi“. Kromě toho následovaly výhrůžky Západu, který podle Putina rozhlašuje, že v roce 1991 rozdělil Sovětský svaz a teď má být na řadě Rusko. "Pokud bude narušena ruská územní celistvost, jsme připraveni použít všechny zdroje, abychom ochránili náš lid," cituje prezidenta ruská agentura TASS. Putin tak de facto pohrozil použitím jaderných hlavic.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v návaznosti na hlavu státu řekl, že "Rusko není tak ve válce s Ukrajinou jako spíš s celým Západem". Podle Šojgua ztratila Ukrajina již polovinu své armády. Vyhlášení ruské mobilizace ale spíš hovoří o tom, že jsou to právě okupační jednotky, které utrpěly těžké ztráty.

K mobilizaci se už sihl vyjádřit i český premiér Petr Fiala, který jí ostře odsoudil. "Častečná mobilizace, kterou vyhlásil V. Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat," uvedl předseda vlády na twitteru.

Odložený projev

Putin měl původně promluvit k národu v úterý večer, avšak bez udání důvodů se neuskutečnil dle plánu. "Prezident Vladimir Putin může v úterý 20. září promluvit o referendech na území Luhanské lidové republiky, Doněcké lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. RBK o tom řekly tři zdroje blízké prezidentské administrativě. Projev se očekává do konce dne; co přesně hlava státu řekne, zdroje RBK neupřesnily," uvedl web ruské stanice ještě před odložením projevu.

Analytici dle deníku New York Times říkají, že referenda by byla předehrou k tzv. trvalému připojení Ukrajiny k Rusku. V tomto okamžiku by Moskva mohla prohlásit, že bude jakékoli další útoky na regiony, jejichž části stále kontroluje Ukrajina, považovat za útok na samotné Rusko a hrozí jadernou odvetou.

Ruský parlament navíc již v úterý schválil zákon, který do ruského trestního zákoníku zavedl pojmy "mobilizace" a "stanné právo", což dále podněcovalo spekulace, že Putin oficiálně vyhlásí válku. K tomu nakonec nedošlo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy