Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Putin je možná nejbohatším člověkem světa: Letohrádek větší než Buckinghamský palác, luxusní značky a superjachta

Miliardář Vladimir Putin a jeho superjachta.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
majetek

Výdělek ruského prezidenta Vladimira Putina za rok 2021 činí podle oficiálních informací "pouhých" 107 tisíc liber (téměř 2,9 milionů korun). I přesto je muž, který poslal tanky na Kyjev a nařídil raketové útoky na civilní cíle po celé Ukrajině, podle některých považován za nejbohatšího muže na planetě. Píše to britský list Daily Mail.

I když nejspíš nikdo přesně neví, kolik má Vladimir Putin v bance nebo jaký majetek vlastní, některé odhady jeho obrovské jmění odhadují až na 200 miliard liber (přes 5,3 bilionů korun) nebo více. Pokud by to byla pravda, zastínil by o desítky miliard liber muže na vrcholu žebříčku boháčů podle časopisu Forbes – francouzského magnáta v oblasti luxusního zboží Bernarda Arnaulta. Ten vlastnil k 11. březnu podle Forbesu majetek v hodnotě 149 miliard liber (4 biliony korun).

Veškeré předchozí pokusy prokázat, jaký majetek Vladimir Putin ve skutečnosti vlastní, byly marné. Realita se však od oficiálních ruských údajů s jistotou liší, píše Daily Mail. Putinův vzestup k moci a nepochopitelnému bohatství však začal na počátku 90. let po rozpadu Sovětského svazu.

Na vrchol přes Jelcina

Svou politickou kariéru zahájil jako poradce starosty ve svém rodném Petrohradu. Poté se přestěhoval do Moskvy a přijal místo v Kremlu, kde se vyšvihl pod křídla prezidenta Borise Jelcina, kterého v roce 2000 nahradil ve funkci prezidenta.

Rusko se po rozpadu Sovětského svazu zmítalo v ekonomickém chaosu a vláda zoufale potřebovala peníze. Putin, který před svým vstupem do politiky zastával významnou pozici v nechvalně proslulé státní bezpečnostní službě KGB, se v té době podílel na organizaci privatizace státního majetku.

Za Jelcina Putin a řada ekonomických poradců prodali majetek státu malé skupině podnikatelů za zlomek jeho skutečné hodnoty a následně jim přidělili státní zakázky, čímž vytvořili třídu ruských oligarchů. Jejich bohatství navíc prudce vzrostlo, zatímco běžní ruští občané se potýkali s problémy, jež často ohrožovaly jejich existenci.

Putin a jeho kumpáni nejenže z těchto prodejů dostávali výpalné, ale ve skutečnosti s oligarchy uzavřeli dohodu podobnou kmotrovství – bohatství výměnou za loajalitu a nakonec za úplnou podřízenost. Ruští oligarchové rychle ovládli klíčová odvětví ekonomiky, jako jsou ropný a plynový průmysl nebo těžba a telekomunikace. Z nich pak získávali lukrativní výnosy.

Vědí však, že za své bohatství vděčí Putinovi, který si v Rusku dlouhodobě udržuje absolutní moc. A jako takový si Putin může brát a využívat, co se mu zlíbí, od koho se mu zlíbí. Oligarchy využívá jako prostředníky ke skrytí svého osobního bohatství prostřednictvím složité sítě fiktivních společností, offshoreových bank a tajných transakcí.

Loňské vyšetřování rusko-lotyšské zpravodajské organizace Meduza a organizace Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) zjistilo, že celkem 86 různých společností, zdánlivě nesouvisejících a působících v různých odvětvích, komunikuje pod jednou e-mailovou doménou hostovanou IT společností.

Tato společnost byla napojena na banku Rossija, kterou americké ministerstvo financí označilo za "osobní banku vysokých představitelů Ruské federace". Akcionáři banky je kolektiv Putinových přátel, spolupracovníků a dokonce i jedna z jeho údajných milenek. Předpokládá se však, že se jedná pouze o jednu ze sítí, které Putin využívá ke skrývání svého šíleného bohatství. Právě to západním hospodářským sankcím téměř znemožňuje, aby se na ruského diktátora účinně zaměřily.

"Vše, co patří k území Ruské federace, považuje Putin za své. Jakýkoli pokus o výpočet jeho čistého jmění proto nemůže být úspěšný. Dokud neodejde od moci, je nejbohatším člověkem na světě," řekl bývalý ruský bankéř Sergej Pugačov.

Pohádkové paláce na pobřeží

Ruský prezident má údajně k dispozici desítky soukromých rezidencí po celém Rusku i ve světě. Zejména dva paláce ale ukazují jeho nehorázné bohatství. Ani jeden z nich ovšem není registrován na Putinovo jméno.

Jeden z nich, lázeňské a wellness sídlo za několik miliard liber na břehu Valdajského jezera na severu Ruska, údajně vlastní zčásti Kreml a zčásti společnost Prime patřící blízkému Putinovu příteli a multimiliardáři Juriji Kovalčukovi.

Podle vyšetřování týmu vedeného uvězněným Putinovým kritikem Alexejem Navalným se v lese u křišťálově čisté vody Valdajského jezera nachází třípatrový lázeňský komplex s "osobním kosmetickým salonem". Dvě patra jsou ukryta v podzemí, kde se nachází kryokomora pro terapii mrazem a bahenní lázně. Celková rozloha "relaxačního zařízení" činí 75 350 metrů čtverečních.

Druhý palác, rozlehlý letohrádek na pobřeží Černého moře, který svou velikostí předčí i Buckinghamský palác, je chráněn tisíci akry půdy ve vlastnictví ruské bezpečnostní služby FSB a před zvědavými pohledy jej dokonce chrání bezletové a bezodletové zóny.

Palác u města Gelendžik, jehož výstavbu údajně financovalo několik Putinových blízkých spojenců včetně Igora Sečina – šéfa ruského ropného gigantu Rosněfť – a miliardáře Gennadije Timčenka, se údajně může pochlubit kasinem, podzemním kluzištěm a večírkovým sálem se striptýzovými tyčemi. Pro snadný přístup prezidenta byl poblíž vybudován přístav a přistávací plochy pro vrtulníky.

Zabavená Šeherezáda a pozlacená prkénka

Pokud někdo vlastní tak velkolepé domy a nemovitosti jako Valdaj a Gelendžik, musí mezi nimi také stylově cestovat. O Putinovi se říká, že je milovníkem automobilů – jeho skutečná motoristická sbírka automobilů pravděpodobně konkuruje sbírkám nejznámějších světových nadšenců do aut. Údajně nejlépe se však vládce Kremlu cítí ve vzduchu a na moři.

V roce 2014 mu proto "byla darována" superjachta v ohromující hodnotě 500 milionů liber (téměř 13,5 miliardy korun), která patří k největším a nejluxusnějším námořním plavidlům na světě. Jde však jen jedno z řady impozantních plavidel, která má Putin k dispozici.

Luxusní jachta se pyšní šesti palubami, devíti přepychovými kajutami, dvěma přistávacími plochami pro vrtulníky a místem pro posádku čítající čtyři desítky osob. Stejně jako Putinovy paláce na souši je loď vybavena bazénem a lázeňským komplexem a její interiér je obložen zlatem, honosným dřevem a jemnými látkami.

140 metrů dlouhá Šeherezáda však byla loni v italském přístavu zabavena v rámci sankcí Evropské unie a Spojených států uvalených na Putina a jeho spolupracovníky v souvislosti s invazí na Ukrajinu.

Pro své lety ruský prezident často využívá vojenská letadla, k dispozici má ale i prezidentské tryskáče. Zatímco prezidenta Spojených států cestuje na palubě speciálně upraveného Boeingu 747 známého jako Air Force One, Putin má k dispozici hned čtyři ruské jumbo jety Iljušin Il-96 s označením 300PU, které jsou plné komunikační a radarové rušící techniky.

Zatímco exteriér letadel vypadá kromě prodlouženého trupu a nátěru v duchu ruské trikolory z velké části stejně jako standardní model, kabiny jsou bohatě zdobeny tapisériemi a zlatem. Nábytek a výzdoba interiéru jsou provedeny v neoklasicistním stylu, každé letadlo je navíc vybaveno prostornou kanceláří a obrovským konferenčním stolem s elegantními krémovými koženými sedadly. Traduje se, že toalety mají dokonce pozlacená záchodová prkénka.

Holou hruď nahradila luxusní bunda

Putin je držitelem černého pásu v judu, vášnivým lovcem a jezdcem na koni. Jeho fyzická zdatnost už však vzala za své. V posledních letech se prezidentovo zdraví zhoršilo a z kdysi aktivního a mužného vůdce se stal nafouklým sedmdesátníkem, jehož fyzický vzhled vyvolal zvěsti, že bojuje s život ohrožujícími nemocemi.

Putina už proto není možné vidět s holou hrudí a po pás v řece, jak loví lososy nebo cválá lesem v loveckém obleku. To vše vyměnil za luxus a oblíbil si značkové oblečení. V březnu loňského roku se prezident vydal na moskevský stadion Lužniki, aby zde pronesl projev, jehož cílem bylo získat podporu pro jeho takzvanou "speciální vojenskou operaci" na Ukrajině.

Ve své řeči tvrdil, že bojuje za "univerzální hodnoty všech Rusů", zatímco na sobě měl bundu od italského návrháře Loro Piana v hodnotě 10 200 liber (273 tisíc korun) a tkaný krémový rolák v hodnotě 2 400 liber (64 tisíc korun) od italské značky Kiton. Jen samotná bunda tedy stála více než dvojnásobek průměrného ročního ruského platu v roce 2021.

Propagandistický portál Russia Beyond tvrdí, že Putin má osobního krejčího, který mu na míru šije každý oblek – každý zhruba v hodnotě až čtyř tisíc liber (107 tisíc korun). Ruský diktátor je také známý tím, že má slabost pro luxusní hodinky. Jedny z jeho oblíbených jsou Blancpain Aqua lung – elegantní černé ocelové hodinky, jejichž cena je zhruba 8 500 liber (228 tisíc korun).

Byl však také spatřen s modelem Patek Philippe Perpetual Calendar v hodnotě asi 60 tisíc liber (1,6 milionu korun) a údajně vlastní i velmi žádané Tourbograph Perpetual "Pour le Mérite" od německé hodinářské firmy Alange-Soehne. Náramkových hodinek ze safíru, krokodýlí kůže a platiny bylo vyrobeno pouze 50 kusů. Jedny z nich jsou v současné době údajně nabízeny na francouzském aukčním serveru za 425 tisíc liber (11,4 milionů korun).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy