Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Putin jako hajlující skřet na plynovém potrubí: Sochu Koněva v Praze nahradila karikatura ruského prezidenta

Tady dříve stála socha Ivana Koněva.
Zdroj: Profimedia.cz
Socha

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

Na bubenečském náměstí stála socha maršála Koněva do jara 2020. Radnice Prahy 6 ji nechala odstranit na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy padlo rovněž rozhodnutí, že pomník nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Místo nyní na čas zaujala Putinova socha, která má podle autora poukázat na viníka současného zdražování cen energií. Socha se zvednutou pravicí podle něj představuje Putina také v kombinaci s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem a vyjadřuje tak postoj, který ruský prezident zaujal.

Dílo s názvem Démon Ahriman, což je démon z perské mytologie, vzniklo při příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů. Znázorňuje absolutní zlo, doplnil k soše její autor.

"Na Prahu 6, na místo, kde stál kdysi Koněv, právě tam jsme dopoledne instalovali novou sochu. Je to skřet s tváří Putina, který zavírá kohout. Proč? Aby si všichni připomněli, že za energetickou krizi může on. Abychom získali víc podpisů petice ke "zhasnutí" russácké ambasády v Bubenči. A abychom popřáli ozbrojeným silám Ukrajiny k jejich zítřejšímu svátku," napsal jeden z iniciátorů akce na Twitteru.

Vzkaz Čechům i do Ruska

Instalaci sochy i její následnou dražbu zorganizoval podnikatel Dalibor Dědek, který na počátku května vyhlásil kampaň Dárek pro Putina shromažďující peníze na zbraně pro Ukrajinu napadenou Ruskem. "Socha by měla vyslat signál do České republiky, že problém na Ukrajině stále trvá a je potřeba ho řešit. Druhý signál je pro Ukrajince, že jsme s nimi, a třetí by měl být do Ruska, že tak jak tady dříve stála socha maršála Koněva, který byl vnímán pozitivně, tak nyní svou historii poplivali," uvedl dnes Dědek. Věří, že Putinova socha by se mohla vydražit za šestimístnou částku.

Socha Dostálovi trvala 14 dnů a pracoval na ní 20 hodin denně, řekl. Setkání uměleckých kovářů, při kterém socha vznikala, se pravidelně koná na hradě Helfštýn a účastní se ho umělci z celého světa.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy