Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

První slova přeživších smrtící laviny v Alpách: Obětí tragédie je 11

První slova přeživších po sesuvu laviny v italských Alpách.
Zdroj: Facebook Ulss 1 Dolomiti / koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
tragédie

V blízkosti vrcholku Marmolada v italských Alpách se minulý týden v neděli uvolnil ledovec, jedenáct lidí zahynulo, z toho dva muži z České republiky. Tragickou událost přežil muž se ženou z Německa, kteří byli propuštěni z nemocnice a skrze sociální sítě promluvili o svém zdravotním stavu i samotné tragédii.

Tragický sesuv ledovce v italských Alpách na hoře Marmolada si vyžádal celkem jedenáct obětí. "Nemáme důvod se domnívat, že jsou ještě další mrtví. Potvrzený počet obětí je 11," uvedl na tiskové konferenci v Canazei forenzní expert italské policie Giampietro Lago.

První slova dvou přeživších

Nemocnici v regionu opustily dvě osoby, které tragédii přežily. Žena (M.C.) i muž (G.) jsou dle informací Všeobecné nemocnice ve Feltre v dobrém zdravotním stavu, a tak byli propuštěni do domácího léčení.

"Pacient G. ráno v doprovodu své rodiny opustil naše zařízení a byl převezen domů, kde se bude z úrazu dále zotavovat," informuje nemocnice na Facebooku. Slova vděku pak věnoval nemocnici i přeživší, který byl na hoře Marmolada několikrát. "Děkuji všem záchranářům a lékařům, kteří mi zachránili život."

Druhá pacientka M.C. byla propuštěná v pondělí ráno. "Nevím nic o tom, co se stalo, probudila jsem se až v nemocnici. Lékaři a celý personál neurologie dělali vše pro to, abych se brzy zotavila. Mé závratě i stabilita jsou mnohem lepší," uvedla.

Mezi jedenácti oběťmi jsou i dva Češi, kteří adrenalin milovali. Dle deníku Blesk šlo o Martina O. (†47) a Pavla D. (†48), po kterých zůstalo šest dětí.

Co předcházelo sesuvu ledovce?

Na vrcholu Marmolady byl den před neštěstím naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. I ostatní části Itálie zasáhla v posledních dnech předčasná letní vlna veder. Dříve stabilní ledovce se přitom kvůli klimatickým změnám staly nepředvídatelnými, varují vědci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy