Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

První škraloup Petra Pavla: Prezident dostal rekordní pokutu, může za to počínání v kampani

Český prezident Petr Pavel v Bratislavě.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Další 4 fotografie
pokuta

Prezident Petr Pavel dostal dosud nejvyšší pokutu, kterou kdy Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil fyzické osobě. Pavlovi byla udělena pokuta ve výši 60 000 Kč, a to za netransparentní údaje o dárcích v kampani. Člen vedení dohledového úřadu Jan Outlý řekl ČTK, že v přehledu dárců chyběly často údaje o bydlišti a datu narození. Prezident se nechal slyšet, že nešlo o netransparentní, ale o chybějící údaje.

Prezident Petr Pavel dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 60.000 Kč, což je dosud nejvyšší sankce udělená úřadem fyzické osobě. Pokutu dostal za netransparentní údaje o dárcích v prezidentské kampani.

Informaci magazínu Reportér potvrdil ČTK člen vedení dohledového úřadu Jan Outlý. Ten řekl, že v přehledu Pavlových dárců chyběly často údaje o bydlišti a datu narození. Podle Pavla nešlo o netransparentní, ale o chybějící údaje. Dodal, že pokud je dárce neposkytne sám, není způsob, jak je získat.

V přehledu sponzorů má být podle Outlého uvedeno jméno, příjmení, datum narození a bydliště dárce. Tabulka dárců Pavla je ale podle Outlého z tohoto pohledu téměř prázdná, pokud se jedná o data narození a bydliště. Objem darů, u jejichž dárců chyběly údaje, zatím není jasný.

Výše darovaných částek v seznamu sponzorů totiž zveřejňované být ze zákona nemusí. Budou tak známy až ze zprávy o financování kampaně. Termín jejich odevzdání je podle Outlého do 2. května.

Prezident s pokutou souhlasí

"Jestliže máte 6000 dárců a ode všech máte mít předepsaný údaj, jako je adresa a datum narození, a někdo z nich vám to nepošle, my nemáme páku, jak to z těch lidí dostat," řekl novinářům při návštěvě Polska Petr Pavel. Hlava státu s udělenou pokutou souhlasí, přiznává, že k drobným nesrovnalostem a problémům může dojít. "Jak jsem byl upozorněn, 60.000 je v podstatě standardní pokuta za drobné nesrovnalosti. Já myslím, že tohle je naprosto pochopitelné a nemám s tím sebemenší problém, protože k takovým problémům prostě dochází," doplnil.

Jedná se o dosud nejvyšší pokutu

Pokutu 60.000 korun dosud kromě Pavla od dohledového úřadu žádná fyzická osoba nedostala. Vyplývá to ze seznamu pokut na webu úřadu. Předchozí nejvyšší sankce udělená dohledovým úřadem fyzické osobě činila 40.000 korun. Dostali ji dva lidé. Jedním byl bývalý premiér Jiří Paroubek, kterého úřad pokutoval také mimo jiné za nezveřejnění údajů o dárcích v kampani pro senátní volby v roce 2018 nebo za neodevzdání zprávy o financování volební kampaně v zákonném termínu.

Druhý člověk s udělenou pokutou 40.000 korun byl Pavel Zítko, který stejně jako Petr Pavel chyboval v kampani pro letošní prezidentské volby. Zítko si například ani nezřídil vlastní volební účet. Ministerstvo vnitra Zítka do prezidentských voleb kvůli nesplnění podmínek ani nepustilo.

Pavel dostal pokutu před nástupem do funkce

Pokuta byla Pavlovi uložena, ještě než se ujal úřadu prezidenta. "Proto se zde neuplatnila přestupková imunita, která se jinak na prezidenta při výkonu funkce vztahuje," řekl magazínu Reportér Outlý. Na Pavlově transparentním účtu je uvedeno, že Pavel odeslal 60.000 korun Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v pondělí 13. března.

Prezidentské volby vyhrál Petr Pavel letos v lednu. Získal 58,32 procenta hlasů, jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procenta. Pavlovi vyjádřilo podporu přes 3,3 milionu lidí, Babišovi 2,4 milionu. Generál ve výslužbě po deseti letech vystřídal ve funkci prezidenta Miloše Zemana. Pětileté funkční období na postu hlavy státu Pavel oficiálně zahájil 9. března.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy