Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Protest na Václaváku: Demonstranti na kameru vysvětlují, jak je to s válkou na Ukrajině. Anketa

+ Dalších 10 fotografií

Další z protestů svolal na sobotní odpoledne Ladislav Vrabel. Je vidět, že po myšlenkovém rozchodu s dalším z vůdců protestních hnutí, Jindřichem Rajchlem, jeho následovatelů rapidně ubylo. Na demonstraci dorazily stovky lidí, nesla název Česká republika na prvním místě. Kromě českých vlajek tu však byly vidět také vlajky ruské a sovětské. Redakce eXtra.cz se mezi demonstranty vydala a vyzpovídala je.

Demonstrace byla sice svolaná až od čtrnácti hodin, už od dopoledne se však odpůrci vlády a příznivci míru, jak se sami nechávají titulovat, scházeli na Václavském náměstí, kde probíhala prezentace dalších „vlasteneckých" subjektů“. Ve velkém jsou tu zastoupeny vlajky KSČM, mezi své příznivce dorazila také předsedkyně Kateřina Konečná. Své zástupce tu však má i krajní pravice, potkali jsme mladíka s vlajkou Národní demokracie. „Být na společné demonstraci s komunisty mi nevadí, nehraju na politické rozložení,“ odpovídá na dotaz, co říká na to, že se účastní demonstrace s lidmi z opačné strany politického spektra. Na demonstraci proti všemu si zřejmě každý najde své.

Demonstrace na Václaváku proti všemu

Řada lidí má malé či větší sovětské vlaječky, na cedulích převládají protizápadní hesla. Zdá se, že EU, NATO a Západ jsou tu nepřátelé číslo jedna. Snažíme se tedy reagovat na transparenty, které si doma lidé vyrobili. Od muže, který má na transparentu škrtnuté symboly EU a NATO, se po kratší diskuzi dozvídáme, že na Ukrajině jako první zaútočili Američané. Kolem Ukrajiny se vlastně stáčí všechny naše diskuze. Snažíme se ptát, zda by pro mír nebylo nejlepší, kdyby Rusové z Ukrajiny odešli a přestali zabíjet civilisty. V tu chvíli se většinou diskuze začne stáčet jinam než k přímým odpovědím.

Na pódiu se začínají střídat řečníci. Vrabela střídá Jiří Paroubek, který lamentuje nad vysokými cenami zboží. Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí, se snaží mírnit proruské vyznění celé demonstrace a říká, že by Ukrajina rozhodně neměla kapitulovat, ale že je třeba jednat o míru. To, že by to mělo v první řadě zahrnovat ruské stažení vojsk z území Ukrajiny, však nezazní. Dav by zřejmě příliš potěšen nebyl.

Vrabel dostal podmínku

Je vidět, že sporem obou hlavních postav české protivládní scény se Vrabelovo hnutí hodně oslabilo. Dav několika stovek lidí se asi po dvou hodinách vydal směrem k Obecnímu domu. Na Václaváku se přes magistrálu vytvořilo malé protishromáždění, k žádným větším konfliktům však i díky přítomnosti většího množství policistů nedocházelo.  Jeden z účastníků demonstrace byl zadržen kvůli údajnému popírání či schvalování genocidy, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. 

Vrabelovi soud v dubnu nepravomocně uložil čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl za šíření poplašné zprávy, jak jsme psali. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy