Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Propuštění pedofila Morého připomíná konec trestu spartakiádního vraha: Vykastrovali ho spoluvězni

Propuštění pedofila Morého připomíná konec trestu spartakiádního vraha: Vykastrovali ho spoluvězni
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz, Archiv bezpečnostních složek
+ Další 2 fotografie
propuštění vraha

Nedávné propuštění pedofilního vraha Zdeňka Morého (75) na svobodu, o kterém informoval Blesk, vyvolalo v očích veřejnosti velké emoce včetně pobouření a vzteku – někteří dokonce volají po sterilizaci nebezpečného násilníka. Situace je proto srovnatelná s rokem 2004, kdy byl z vězení propuštěn Jiří Straka, známý jako „spartakiádní vrah“. Ten – i když rukou spoluvězňů – sterilizaci podstoupil, ačkoli nedobrovolnou. I Straka byl po pobytu za mřížemi umístěn do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Po propuštění ze zařízení se pak přesunul na Moravu, kde dodnes žije pod jinou identitou.

Jiří Straka, známý též jako „spartakiádní vrah“, nese na svědomí životy tří žen a řadu brutálních útoků. Před 36 lety byl odsouzen k deseti letům vězení, kvůli svému mladému věku se totiž vyhnul trestu smrti – v době spáchání zločinů mu bylo pouze 15 let. Dnes žije na Moravě pod novou identitou, a dokonce uzavřel manželství s ženou jménem Růženka, kterou potkal v léčebně.

V období před 38 lety, kdy se měla konat masová spartakiáda na Strahově v Praze, pustošil město sériový vrah a násilník Jiří Straka. Již tehdy, ve svých patnácti letech, napadal ženy, požadoval od nich sex a často je okrádal. Jeho útoky postupně nabývaly na intenzitě a brutalitě, u žen navíc vyvolávaly rozsáhlý strach.


Policie ho dopadla 18 dní po posledním útoku

Straka poprvé přešel k vražedným činům 8. dubna 1985. Předtím napadl tři dívky, ale jeho plány byly zmařeny jednou z nich, které se mu podařilo uniknout. Další oběti nebyly tak šťastné. Jeho první vražda se odehrála v dubnu téhož roku, kdy napadl Alici (†23) na Novodvorské ulici, znásilnil ji a tělo schovával mezi stromy, píše Blesk.

Další brutální útok proběhl 4. května v Hloubětíně, kde zaútočil na Vlastu (tehdy 54). Po přepadení ženy ji okradl a živil se přesvědčením, že ji zabil. Straka pokračoval a vyhlédl si další oběť v podobě třicetileté lékařky Věry, kterou brutálně napadl botou s podpatkem.

Policie na něj nakonec přišla a dopadla ho 18 dní po posledním vražedném útoku, přičemž jedna z dívek poskytla klíčové svědectví. I přes počáteční pochyby kriminalistů se Straka přiznal ke všem činům. Byl odsouzen v prosinci 1985 na deset let vězení, což byl nejtvrdší trest, který mladistvý jedinec mohl obdržet.


Muž zažil v kriminále brutální týrání

I přes svou vinu Straka spolupracoval při vyšetřování a byl popsán jako nadprůměrně inteligentní jedinec. Jeho matka a otec však vyjádřili názor, že trest smrti by byl pro syna i pro ně lepší volbou. Muž zažil v kriminále brutální týrání od spoluvězňů, včetně fyzického útoku na jeho genitálie, což vedlo k jeho následnému vykastrování.

V roce 2004 byl propuštěn na svobodu, i díky amnestii tehdejšího prezidenta Václava Havla, avšak následně byl umístěn na sexuologické oddělení psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Po propuštění se přestěhoval na Moravu, kde žije pod novou identitou s příjmením Novák. Přestože uzavřel manželství s Růženkou, jejich vztah se později rozpadl, jak napsaly Lidovky. Ve vězeních a léčebnách strávil dohromady 19 let.

Moré je taktéž na svobodě

Odsouzený pedofil Zdeněk Moré byl propuštěn letos na svobodu ve věku 75 let. Jeho rukou zemřela jedenáctiletá Hanička, kterou rovněž brutálně znásilnil. Následně ji podřízl sadařským nožem.

I přes návrh na trest smrti se tehdy pouze o vlásek vyhnul nejtvrdšímu trestu a byl odsouzen na doživotí, následně mu byl rozsudek změněn na 25 let. Po téměř čtvrt století v kriminále a několikaletém pobytu v psychiatrické léčebně byl Moré letos propuštěn na svobodu, informoval deník Blesk.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy