Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Proces s Miladou Horákovou: Bohužel, otec přišel pozdě, vzpomíná dcera Jana

Milada Horáková během své statečné obhajoby v červnu 1950.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Proces

Milada Horáková (†48) je dodnes jedinou ženou, která byla v Československu popravena z politického důvodu. Proces s ní započal 31. května 1950, o měsíc později ji oběsili. Její dceři Janě bylo v tu dobu pouhých patnáct let. Jak dívka přežila smrt své matky a co se s ní dělo, o tom se před časem rozpovídala v pořadu Show Jana Krause.

Od úmrtí JUDr. Milady Horákové a vykonstruovaného monstrprocesu uběhlo již třiasedmdesát let. Stala se obětí justiční vraždy a nebyl nikdo, kdo by jí dokázal pomoci. O její milost prosili například Albert Einstein, Winston Churchill ale i Eleanor Roosevelt.

Proces s Horákovou a jejími dvanácti kolegy probíhal od 31. května do 8. června 1950 a vzešly z něj čtyři tresty smrti, včetně toho pro Horákovou. Politička byla mimo jiné jedinou ženou, která kdy byla v politickém procesu po roce 1948 popravena, jak napsal iDnes.

Vzpomínky dcery Jany

O tragických chvílích i svém životě před časem pro Show Jana Krause promluvila Jana Kánská, dcera Horákové, které bylo v době vykonstruovaných procesů pouhých patnáct let. Promluvila třeba o tom, jak to vypadalo, když si pro Horákovou přišli. „U nás tehdy už panovala taková napjatá atmosféra. Otec byl v práci perzekuován, pak ho vyhodili. I proto byl doma, když mámu přišli zatknout, a proto taky jí šel dát avízo, ale bohužel už přišel pozdě,“ nechala se slyšet.

Jany otec emigroval do Ameriky, zatímco ona se přestěhovala k tetě, kde žila do roku 1968. Následně do Ameriky emigrovala i ona. Na svou maminku stále s láskou vzpomíná a postupem let se s faktem, že Miladu popravili, smířila. „Nejkrásnější vzpomínku mám z posledních prázdnin, než mámu zavřeli. Byli jsme někde v lázních na Moravě i s tatínkem a přáteli v roce 1949. Pak maminku na sv. Václava zatkli,“ prozradila v rozhovoru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy