Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Přiznání Vladimira Putina: Rusko nemá dost zbraní. Invazní armáda nemůže přesně zaměřovat cíle

Putin přiznal, že Rusko má nedostatek vojenského vybavení.
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
ruská armáda

Ruský vůdce Vladimir Putin poprvé veřejně přiznal, že armáda jeho země nemá dostatek zbraní a bezpilotních letounů. Zatímco Moskva se potýká s omezeným bojovým arzenálem, Kyjev i nadále odebírá moderní vojenskou techniku od západních zemí. Informuje o tom například zpravodajský web Politico.

Vladimir Putin před nedostatkem vojenské techniky varoval na úterním setkání s blogery podporujícími válku na Ukrajině, které se odehrálo v Kremlu. Moskva tak podle ruského prezidenta zvyšuje výrobu zbraní, aby tento nedostatek kompenzovala.

Šéf Kremlu rovněž přiznal, že se v průběhu speciální vojenské operace (ruské propagandistické označení pro invazi na Ukrajinu – pozn. red.) ukázalo, že Rusko se potýká s nedostatkem hned několika věcí. Podle Putina k nim patří přesně naváděná munice, komunikační vybavení, letadla, drony a další bojové vybavení.

Rusko na domy použilo i námořní rakety

„Máme je (drony), ale bohužel jich nemáme dost,“ citovala prezidenta ruská státní média. „Stejně jako bezpilotní letouny jsou zapotřebí moderní protitankové zbraně a moderní tanky,“ dodal Putin a prohlásil, že došlo k téměř trojnásobnému nárůstu výroby zbraní. Poptávka se u nejžádanějšího vybavení zvýšila až na desetinásobek.

Jak upozorňuje Politico, nedostatek přesně naváděné munice brání Moskvě v plnohodnotné invazi a znemožňuje ruské armádě zasáhnout strategické cíle na dálku. Namísto toho její síly využívají služeb neefektivně naváděných bezpilotních letounů, jako je například Šáhid-129 íránské výroby. Rusové se dokonce uchýlili k použití námořních raket k útokům na obytné budovy.

Německo připravuje pro Kyjev další Leopardy

V dubnu zveřejněná zpráva Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) zjistila, že západní sankce brání Rusku v dovozu komponentů potřebných k výrobě pokročilých zbraní. „Zatímco kvalita vojenského vybavení používaného ukrajinskou armádou se díky západní pomoci stále zlepšuje, kvalita ruských zbraní se nadále zhoršuje,“ konstatuje analýza.

Kyjev v posledních týdnech obdržel dodávku západních bojových tanků včetně těch nejmodernějších – britského Challengeru 2 a německého Leopardu 2. Navíc, jak v pondělí deníku Die Welt potvrdil německý ministr obrany Boris Pistorius, Berlín do konce roku připraví pro Ukrajinu více než 100 zmodernizovaných tanků Leopard 1A5.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy