Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Příznaky opičích neštovic přehledně: Tváří se jako ty běžné, trvají až 4 týdny

Plané neštovice trápí zejména děti.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
zprávy

V Česku se předběžně potvrdil už druhý případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. Zatím jde o vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Inkubační doba může být až 21 dní. Přečtěte si, jaké jsou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ)  příznaky opičích neštovic. 

U lidí jsou příznaky opičích neštovic podobné, podle SZÚ ale mají mírnější projevy než příznaky pravých neštovic. Inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní.

Příznaky opičích neštovic

  • Opičí neštovice začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin (lymfadenopatie).
  • Během 1 až 3 dnů (někdy i déle) po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka (neštovice), která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla. U nedávno zjištěných případů onemocnění mezi MSM byla hlášena převaha lézí v oblasti genitálií.
  • Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilis.
  • Onemocnění obvykle trvá 2–4 týdny, pak se většina lidí uzdraví.

Riziko rozšíření infekce v populaci je slabé

Virus se šíří především blízkým kontaktem, může se přenášet i z povlečení či oblečení nakaženého s pupínky. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí v pondělí uvedlo, že riziko všeobecného rozšíření infekce v populaci je "velmi slabé", ale je "zvýšené" u lidí s více sexuálními partnery.

Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 %, u nevakcinovaných osob proti pravým neštovicím může dosahovat až 10 %. Smrtnost je vyšší u dětí a mladých dospělých. Jedinci s oslabenou imunitou jsou zvláště ohroženi závažným až fatálním průběhem onemocnění.

První případ v Česku

Na první potvrzený případ s odkazem na předsedu společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavla Dlouhého upozornil server Seznam Zprávy. Podle něj je pacient v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

"K pozitivně testované osobě lze (...) v obecnější rovině uvést, že začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia, až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly," uvedla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) pak ve středu předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý, uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy