Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Primátor Hřib otevřeně: Bez opravy by Barrandovský most mohl spadnout, ODS nám hází klacky pod nohy

Primátor Prahy Zdeněk Hřib.
Zdroj: Profimedia
Praha

Oprava Barrandovského mostu byla podle primátora Zdeňka Hřiba nevyhnutelná. "Asi nikdo z nás nechce, aby spadl, stejně tak jako Trojská lávka," řekl politik v rozhovoru pro eXtra.cz. Podle Hřiba reálně hrozilo, že by se stavba mohla zřítit, jelikož je stavěna stejnou technologií jako most v Janově, při jehož pádu v roce 2018 zemřelo 43 lidí. Zároveň také vysvětlil, proč vázne dokončení městského okruhu. 

K opravě Barrandovského mostu mělo dojít už před deseti lety, dojde k ní ale až letos. Bývalí primátoři se rekonstrukci vyhýbali, jelikož jde o komplikaci, která ochromí velkou část dopravy v Praze. Do kyselého jablka nakonec musel kousnout Zdeněk Hřib. Stav mostu totiž magistrátu zřejmě již nedal na výběr. "Oprava měla být spuštěna už před deseti lety, bohužel se tak nestalo. My jsme ti, kdo do toho šli, protože je to potřeba. Občas je prostě nutné dělat věci, které nejsou populární, ale jsou nutné," řekl pro eXtra.cz.

Podle Hřiba je most ve špatném stavu, o čemž svědčí i to, že lana, která stavbu drží, jsou prorezlá. "Rekonstrukce je tedy nutná. Asi nikdo z nás nechce, aby Barrandovský most spadl, stejně tak jako spadla Trojská lávka. Technologie, kterou je stavba vytvořena, je úplně stejná, jaká byla použita u mostu, který spadl v Janově," připomněl Hřib neštěstí z roku 2018, při kterém v Itálii zemřelo 43 lidí.

Hřib apeluje na využívání MHD

Doprava na mostě bude během letních měsíců omezena z osmi pruhů na šest, kvůli čemuž se ve špičce dají očekávat kolony. I proto podle Hřiba magistrát naplánoval konec uzavírek v Praze na zahájení opravy Barrandovského mostu. "Uzavírky, co jsou nyní ve městě, byly naplánovány tak, aby skončily předtím, než začne oprava Barrandovského mostu. Třeba se teď dodělává jeden celý pruh na Strakonické ulici, který tam bude nově," řekl primátor.

Zmiňovaný pruh vzniká pro autobusy. Magistrát se totiž snaží o to, aby lidé co nejvíce využívali městskou hromadnou dopravu. "Značně by se tak uvolnil provoz v Praze. I proto by Pražané měli v době rekonstrukce co nejvíc využívat MHD," radil politik.

Pražský okruh v nedohlednu

Podle expertů by Barrandovskému mostu odlehčilo dokončení Pražského okruhu. To je ale zatím v nedohlednu a podle Hřiba s tím magistrát nic nezmůže, dopravní uzel totiž staví stát. Navíc se práce na okruhu opět odložily. Důvodem mají být obstrukce ze strany opozičních politiků.

"Bohužel se stalo to, že někteří starostové za ODS z městských částí, kterými paradoxně toto dokončení okruhu neprochází, se odvolali k územnímu řízení s argumentem, že magistrát nemůže stavbu povolovat na základě toho, že ji Hřib moc chce," tvrdí primátor. Podle něj starostové jako argument předložili screenshoty z Hřibova Facebooku, kde píše, že Praha okruh potřebuje, nikoli že ji chce on. "Je to složité, když to ODS sabotuje," povzdechl si politik a dodal, že pevně doufá, že se stavba brzy rozjede.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy