Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Prigožinův hrob zalili betonem: Putin se bojí, aby ho někdo nechtěl vykopat, píší lidé

Jevgenij Prigožin zemřel během pádu letadla severně od Moskvy.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
hrob

Poslední tečka za koncem zesnulého velitele obávaných wagnerovců Jevgenije Prigožina. Jeho hrob byl na hřbitově Porokhovskoye v Petrohradě vyplněn betonem, jak na sociálních sítích informovala agentura Nexta.

Uplynulo několik měsíců od smrti 62letého Jevgenije Prigožina, blízkého člověka Vladimira Putina a šéfa wagnerovců. Velitel žoldnéřské skupiny zemřel 23. srpna 2023 během pádu luxusního tryskového letounu Embraer Legacy 600. Na palubě bylo kromě něj dalších osm lidí včetně další přední postavy žoldnéřské skupiny – Dmitrije Utkina. Nehoda byla opředena mnoha otazníky. Například zda za pádem nestál sám Putin, protože k tragédii došlo jen pár měsíců po vzpouře wagnerovců proti vedoucím postavám armády a Kremlu.

Na hrobu vznikne pomník

Ruský prezident následně uvedl, že mu vyšetřovací výbor oznámil nález úlomků ručního granátu v tělech některých z obětí. Jako jedno z možných vysvětlení zmínil Putin policejní razii v petrohradském sídle Wagnerovy skupiny, během níž bylo nalezeno pět kilogramů kokainu a vysoká částka Prigožinových peněz, spolu se zbraněmi a falešnými dokumenty. Šéf Kremlu pak podle webu Politico vyjádřil lítost nad tím, že „nebyly provedeny testy na přítomnost alkoholu a drog v krvi obětí“, a do budoucna zdůraznil potřebu takových analýz.

Hrob "Putinova kuchaře" prochází proměnou. Podle informací agentury Nexta byl vyplněn betonem. Předpokládá se, že by na hrobu měl vzniknout pomník. Ten byl měl být podle serveru Pravda odhalen 1. června, tedy v den Prigožinových narozenin 63 let. Pod příspěvkem agentury Nexta na síti X se vyrojilo hned několik komentářů. "Putin se bojí, že by někdo chtěl ověřit, zda je Prigožin opravdu mrtvý," píše jeden z uživatelů. "Putin se bojí, aby ho někdo nechtěl vykopat," připojuje se další.

Jeden pomník Prigožina a Utkina byl již v dubnu odhalen ve Wagnerově kapli. Sochy obou mužů jsou v životní velikosti a na podstavci jsou vyryty štítky s jejich osobními čísly — M-3308 a M-0209. Další pomník se tyčí na místě havárie letadla v Tverské oblasti. Na pamětním kameni stojí: "Odvaha, vlast, spravedlnost, čest, krev."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy