Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Prezident Pavel byl v Rakousku nadšený z dárku: Šéfka drah mu věnovala mašinku

Petr Pavel dostal od šéfky rakouských drah model lokomotivy.
Zdroj: Renata Bušková/koláž eXtra.cz
+ Dalších 19 fotografií
dar pro prezidenta

I když s rakouskou hlavou státu Alexanderem Van der Bellenem se český prezident Petr Pavel na své dvoudenní návštěvě Rakouska setkal až dnes, do Vídně přicestoval vlakem už ve středu. A to i se svou ženou Evou. Hned po příjezdu na hlavní nádraží v rakouské metropoli na pár čekal červený koberec a vřelé přivítání, jehož součástí byl i roztomilý dar. Redakce eXtra.cz u toho nemohla chybět.

Petra Pavla s Evou Pavlovou přivítal český velvyslanec v Rakousku Jiří Šitler, šéf protokolu rakouského ministerstva zahraničních věcí Maxmilian Hennig a zástupkyně rakouských drah (ÖBB) Sabine Stock. Právě z jejích rukou převzal dar v podobě modýlku vlakové lokomotivy. A navzdory velikosti jde o dar hodnotný, celý vlakový set „Klimajet“ ÖBB se na bazaru prodává za úctyhodných 12 tisíc korun. Jeho původní cena přitom byla 19 tisíc.

Pavel si rovněž vyslechl vystoupení dětského orchestru z českojazyčné školy Školského spolku Komenský. Následovala večeře v restauraci Schweizerhaus, na které se s prezidentem setkal i bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Po jídle pak hlava státu starostovi Školského spolku Komenský Karlu Hanzlovi předala šek na devět milionů korun. Peníze jsou určeny na provoz české školy.

Rakousko trvá na neutralitě

Návštěvou Rakouska končí prezident sérii cest do zemí sousedících s Českou republikou, kterou zahájil krátce po svém březnovém nástupu do úřadu. Během prvního měsíce ve funkci byl na Slovensku, v Polsku a v Německu. Při všech cestách hovořil s představiteli těchto zemí i o pomoci Ukrajině, která už více než rok čelí ruské invazi.

V Rakousku bude ale mít tato debata odlišnou podobu, protože alpská země lpí na své vojenské neutralitě, která je zakotvena v ústavě, a na Ukrajinu nedodává žádné zbraně ani vybavení pro armádu. Rakousko ale ruskou invazi na Ukrajinu odsoudilo a podílí se také na evropských sankcích proti Moskvě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy