Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Premiér Fiala pod palbou kritiky: Projev o ničem a ignorování Hlubučkovy kauzy, stěžují si lidé

Petr Fiala
Zdroj: Profimedia
Reakce

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu nečekaně oznámil na večer mimořádný projev, a tak řada lidí čekala velká vyjádření, zejména co se týče kauzy kolem zatčeného Petra Hlubučka. Tu však předseda vlády úplně vynechal, jako by se nic nedělo, a soustředil se na ukrajinskou krizi a inflaci, což mnoho diváků zklamalo. Fiala navíc schytal tvrdou kritiku i za to, že v projevu útočil na předchozí vládu.

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) podle premiéra Petra Fialy zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. "Krátkozraká politika Babišova kabinetu doléhá na domácnosti i firmy - jak ceny energií, tak reálná hrozba, že Rusko vypne plyn a ropu," opřel se premiér na úvod do bývalé vlády. A právě to se některým lidem nelíbilo.

"Začít “projev k národu” ukazováním na minulou vládu a pak se k tomu ještě vracet, to mi teda nepříjde úplně státnický," postěžoval si na Twitteru novinář Čestmír Strakatý. Některým jeho kolegům se pak příčilo i to, že Fiala dostal prostor v hlavním čase hned na třech největších televizních stanicích.

"Moc nerozumím tomu, proč šlo o "mimořádný projev k národu" vysílaný na všech hlavních celoplošných televizích a proč si nesvolal premiér klasickou tiskovou konferenci - zvlášť když prostor využil i pro útoky na minulou vládu," kroutil hlavou novinář Deníku N Filip Titlbach.
S ním souhlasil i advokát Tomáš Nahodil. "Mimořádný projev, nečekaně anoncovaný bez bližších podrobností pár hodin před vystoupením, je na místě v jiných situacích. Tohle byla, bohužel, tisková konference on-line bez možnosti pokládat dotazy. Vše mimořádné, na co jsme do dnešního večera napjatě čekali, jsme už slyšeli," shrnul na Twitteru právník Fialovo vystoupení.

Fiala ignoroval kauzu STAN

Mnohým pak nebylo po chuti, že Fiala úplně vypustil jakékoli vyjádření směrem ke skandálu kolem Petra Hlubučka a Starostů, který otřásá současnou vládou. "Nu, tak k aktuální kauze nic. Žádný Slepičák, Kosák ani Myšák… Asi to není důležité, to jen média to tak zveličují. Snad to nebyl záměr. Vymlčet to," podivoval se na Twitteru moderátor České televize Jakub Železný.
Podle šéfa odborářů a kandidáta na prezidenta Josefa Středuly byl Fialův projev rozpačitý. "Každé cílené a realizované opatření, které pomůže lidem překonat inflaci a energetickou chudobu, je potřebné. Včerejší "mimořádný" projev pana premiéra Fialy ukázal na viníky a slibem nezarmoutil... Opravdu si vláda váží svých lidí?" pokládal otázku Středula.

Kalousek viděl projev státníka

Fialy se naopak zastal Mikuláš Minář, který donedávna vedl spolek Milion chvilek pro demokracii. Podle něj byl projev dobrý. "Česko se musí stát energeticky nezávislou zemí a odříznout se od Ruska. Vláda pomůže občanům s energiemi a především - nikoho nenechá padnout až na dno. Proneseno klidně, jasně, důrazně. Pokud na slova navážou činy a bude se naslouchat odborníkům, pak za mne palec nahoru," ocenil Minář.
S tím souhlasil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Viděl jsem teď ze záznamu projev slušného vzdělaného člověka s drtivou osobní odpovědností, který si nehraje na to, že je omnipotentní. Ale chce to hrát fér," pochvaloval si exposlanec.Související články

Další články

Nejnovější kauzy