Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Předvánoční nákupy v Drážďanech jsou v ohrožení. Němci chtějí obnovit hraniční kontroly s Českem

Německá policie v akci.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
kontroly

Německo se rozhodlo zpřísnit kontroly na svých hranicích s Českem a Polskem s cílem odhalit a zastavit převaděče migrantů. V rozhovoru pro úterní vydání deníků skupiny Funke to prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeser. V reakci na to plánuje i Polsko zavést kontroly na svých hranicích se Slovenskem, jak sdělil polský premiér Mateusz Morawiecki. Ve hře je i obnovení stálých hraničních kontrol mezi Německem a tuzemskem, což by zejména v dalších týdnech a měsících mohlo zkomplikovat oblíbené předvánoční nákupy Čechů v německém pohraničí.

Mluvčí německého ministerstva vnitra v úterý na tiskové konferenci řekl, že ministryně vnitra Nancy Faeser jedná s Prahou a Varšavou o nových opatřeních na společném pomezí. Řekl také, že šéfka resortu o víkendu na toto téma hovořila se svým českým kolegou Vítem Rakušanem (STAN) a že ve čtvrtek se při zasedání ministrů vnitra států Evropské unie s Faeser sejde také polský ministr vnitra Mariusz Kamiński.

Ministr Rakušan na síti X potvrdil intenzivní spolupráci obou zemí a uvedl, že dohoda umožní německým policistům dohlížet na migrační situaci přímo na české straně hranice. Obě země se také chystají na společné akce proti převaděčům. Pokud přinesou výsledek, Faeser podle Rakušana nebude uvažovat o stálých kontrolách na hranicích. „Policejní tým připravuje konkrétní opatření, další jednání se uskuteční v příštím týdnu,“ dodal ministr vnitra.

Ministryně: Řešením krize je jednotný azylový systém

Ministryně Faeser zdůraznila úzkou spolupráci s Českem a Polskem a potřebu dobře koordinovaných opatření proti převaděčům, kteří pašují migranty do Německa v nebezpečných podmínkách. „Naše dodatečná opatření velmi úzce propojujeme s již probíhajícími intenzivními skrytými pátráními v celém pohraničí,“ uvedla. Opatřeními ale mohou nastat kolony na hranicích, čímž by se zkomplikoval výjezd třeba na předvánoční nákupy v Drážďanech. 

Existují i diskuze o možnosti německých policistů provádět kontroly přímo na českém a polském území. Modelovým příkladem může být spolupráce Německa se Švýcarskem, kde němečtí policisté mohou působit na švýcarské straně hranice. „Podobné by to mohlo být s Českem. Jednání o tom již probíhají,“ cituje Faeser ČTK.

Hlavním řešením migrační krize podle Faeser je zavedení jednotného unijního azylového systému, migrační dohody s unijními sousedy a revize současného ujednání s Tureckem. Obnovení stálých hraničních kontrol by znamenalo významné logistické nároky.

Obří spotřeba policistů

Obnovení stálých hraničních kontrol s Českem a Polskem, po kterých volají představitelé Saska a Braniborska a které Faeser nevylučuje, by znamenalo vyslat do pohraničí tisíce spolkových policistů. A ty my nemáme,“ řekl deníku Bild Andreas Rosskopf, který je šéfem pro spolkovou policii u největších německých policejních odborů GdP. Jen na plnohodnotnou ostrahu sasko-české hranice by bylo podle Rosskopfa potřeba 7100 policistů.

List rovněž poznamenal, že ze 71 sasko-českých přechodů je 28 pěších, 33 silničních a deset železničních. Na každý přechod tak počítá se stovkou policistů rozdělených do pěti skupin po dvaceti členech, aby mohly být zajištěny 24hodinové směny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy