Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Předpověď počasí na víkend: Teploty podle meteorologů vyšplhají k tropické třicítce

Čekají nás velmi teplé dny.
Zdroj: Profimedia.cz
počasí

První dubnový víkend bude podle meteoroložky Dagmar Honsové ve znamení nezvykle vysokých teplot. Teploty budou nadprůměrné až o 14 °C v porovnání s běžným obdobím. V neděli bude nejvíce slunečno a teploty se vyšplhají až k letním 28 stupňům.

Na to, jaké nás čekají o víkendu teploty, se redakce eXtra.cz zeptala meteoroložky Dagmar Honsové:

První dubnový víkend bude ve znamení letních teplot. Duben je prvním měsícem od začátku roku, který už může přinést tropické teploty, viz rok 1968 a 32 °C v Berouně, ale to až v poslední dubnové dekádě. Letní teploty jsou velmi nezvyklé – např. v pražském Klementinu je dubnový rekord na letní hodnotě až pro 17. 4. Teploty budou nadprůměrné až o 14 °C v porovnání s běžným obdobím.

Extrémně vysoké teploty očekáváme podle Honsové o víkendu i ve vyšších vrstvách atmosféry – v hladině 850 hPa se budou pohybovat i přes 15 °C. I tyto hodnoty tak odpovídají létu.

Neděle bude zalitá sluncem

Zatímco v sobotu bude ještě oblačnosti zpočátku dne více, neděle už bude zalitá sluncem – denní délka slunečního svitu se bude pohybovat až na 12 hodinách, uvádějí i stránky ČHMÚ

Velmi teplé jihozápadní proudění ukončí až přechod vlnící se studené fronty, která počasí u nás začne pravděpodobně ovlivňovat v úterý. Pak to vypadá na velký teplotní skok směrem dolů – ochladí se až o 10 °C, ale vlastně to budou teploty odpovídající aprílovému dubnu. Do té doby budou teploty hodně vysoko.

Už páteční denní teploty udělají v porovnání s pracovním týdnem skok nahoru – zastaví se mezi 17 až 21 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 12 °C.

V sobotu bude zpočátku dne ještě oblačno až zataženo, na severu ojediněle přeháňky. Postupně jasno až polojasno. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 22 až 26 °C.

V neděli bude skoro jasno až polojasno. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 23 až 28 °C.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy