Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Před dvaceti lety se přes Prahu valila velká voda: Takhle natočili povodně pražští tramvajáci

+ Dalších 70 fotografií

Jedni z těch, kteří katastrofické povodně z roku 2002 v Praze vnímali nejintezivněji, byli řidiči městské hromadné dopravy. Právě od nich pochází video, které poskytli redakci eXtra.cz a které zachycuje zásadní momenty velké vody, která ochromila celé Česko na několik dlouhých srpnových dní. Podívejte se na tisíciletou vodu jejich očima.

Kdyby to bylo video natáčené o rok dříve či později, pravděpodobně by zachycovalo Prahu v době největšího turistického ruchu a obsypanou turisty. Ti se ale v roce 2002 z města hodně rychle vytratili. Záběry, které jsou v drtivé většině bez komentáře, jsou vybaveny datem - jindy tolik nenáviděným, které ale dnes poskytuje unikátní výpovědní hodnotu o postupu ničivého živlu.

Česko si sáhlo na dno

Píše se dvanáctého srpna. Vltava má hodně vody, kolem řeky je jen občas vidět auto technických služeb, jak jeho pracovníci zabezpečují zatopující se náplavky. Scéna, která tu už byla mnohokrát a většinu Pražanů nedonutila ani pozvednout obočí, dělo se to v podstatě jednou za několik let. Když však dojde na další dny, situace ze rapidně změní.

O den později si můžeme na videu povšimnout pytlů na Nádraží Braník, jižní část Prahy už naplno pociťuje živel, o kterém však ještě nikdo netuší, jak moc zesílí. Na nádraží v Modřanech je asi dvacet centimetrů vody. Voda zalévá Kampu a začíná jít opravdu do tuhého.

Nejděsivější záběry ale přicházejí právě ze čtrnáctého a patnáctého srpna, voda kulminovala a došlo také na zatopení několika stanic metra. Zatopený je Karlín, Florenc i velká část Libně. Městem do zvuků tekoucí vody zní sirény. Praha i Česko si v těch dnech sáhly na dno.

V kritických okamžicích video končí, my však známe následující roky obnovy nejen Prahy, ale celého Česka. Přesto zůstává toto byť amatérské video neuvěřitelně silným svědectvím o tom, co si naše země před dvaceti lety prožila.

Za souhlas s užitím videa děkujeme webu prazsketramvaje.cz

Související články

Další články

Nejnovější kauzy