Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Prcháte před vojnou? Máte smůlu: Policie v Minsku chytá Rusy, kteří nechtějí bojovat ve válce

Lidé se shromažďují u náborových center.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
NECHTĚJÍ DO VÁLKY

Už v předchozích dnech se objevily informace, že Rusové, kteří nechtějí být součástí mobilizace, prchají ze země. Agentura Nexta teď přichází s informacemi, že běloruská policie na letišti a hraničních přechodech odhaluje a vrací ruské muže, kteří by chtěli utéct před válkou. Je to další z podpůrných kroků, kterým běloruský režim ukazuje loajalitu svým větším sousedům.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko už před několika dny nařídil uvést všechny bezpečnostní složky do stavu pohotovosti. Hodlá také nastolit větší disciplínu ve společnosti, uvedla běloruská státní média. Podle agentury DPA tím Lukašenko na pozadí války na Ukrajině připravuje zemi na vyhlášení válečného stavu.

Do Běloruska už neutečete

"Ukazuje se, že Bělorusko a Kazachstán nejsou bezpečná místa, která by se měla vyhnout mobilizaci. Na letišti v Minsku Lukašenkovi pohraničníci již kontrolují všechny ruské pasy a Kazachstán zjevně také nechce být útočištěm," píše na Twitteru novinář Kristaps Andrejsons z Litvy, který se problematikou dlouhodobě zabývá. Jeho informace potvrzuje i běloruská zpravodajská agentura Nexta.

Evropa chce Rusy omezit

Svůj přístup k prchajícím Rusům, kterým se nechce sloužit v Putinově armádě, mění i Evropa. Šéf české diplomacie Lipavský uvedl, že Rusové prchající před odvodem do armády nebudou mít v ČR nárok na humanitární víza. Učinil tak poté, co Evropská komise oznámila, že vpuštění ruských odpíračů mobilizace bude na každém členském státu Evropské unie.

Již ve středu trojice pobaltských států oznámila, že útočiště Rusům utíkajícím před mobilizací poskytovat nebude. Německo je naopak připraveno utečence přijímat. Finsko v reakci na zesílený proud Rusů do severské země zvažuje, že zakáže vstup většině ruských občanů včetně turistů.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy