Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Pražská zoo smutní: Zemřela lední medvědice Berta, trpěla onkologickým onemocněním

V pražské zoo podstoupila eutanázii samice medvěda ledního Berta.
Zdroj: se souhlasem Zoo Praha
+ Dalších 6 fotografií
úmrtí

Pražská zoo přišla o jednu ze svých největších chloub. Veterináři museli přes intenzivní snahu lékařského týmu přistoupit k eutanázii 19leté samice medvěda ledního Berty, která trpěla neléčitelným onkologickým onemocněním. Berta se narodila 2. prosince 2003 v Praze svým rodičům, Boře a Alíkovi. O smutné události informovala Zoo Praha na svých webových stránkách.

„Jako medvídě všechny bavila neuvěřitelnou energií, s níž řádila ve vodě a hrála si s kbelíky. Pohlaví mláděte chovatelé tehdy ještě neznali, ale po prvotním rychlém vyšetření usuzovali, že se jedná o samečka – a tak dostalo od hudebníka Petra Hapky jméno Albert. Když se později ukázalo, že je domnělý samec vlastně samice, stačila drobná úprava jména – a z Bertíka byla Berta,“ uvádí pražská zoo na svém webu.

Zhruba v jejích dvou letech se zhoršil Bertin vztah s matkou, Borou. V Praze mohli naštěstí obě samice oddělit díky dvěma propojeným výběhům. V roce 2009 vstoupil do medvědí rodiny nový člen – samec Tom. Navzdory odlišným povahám vytvořili Tom a Berta soudržný pár a často si hráli.

Matku postihla mrtvice

„Rádi spolu dováděli ve vodě, zkoumali některou z mnoha hraček, které medvědi dostávají – od míčů a pneumatik až po námořní bójky a silniční kužely, anebo si užívali chladivého sněhu z ledovače či speciální medvědí zmrzliny z ryb, mrkve a jablek zamražených ve vodě,“ píše na svých stránkách zoo.

Před čtyřmi lety musela být veterináři utracena i Bora, Bertina matka. Postihla ji mrtvice, po níž ochrnula na pravou polovinu těla, napsal tehdy server Novinky.cz. V současné době budou v expozici ledních medvědů návštěvníci moci vidět pouze samce Toma – žádná jiná samice Bertu nenahradí.

V posledních týdnech se Zoo Praha navíc potýká s další nepříjemností – neukázněnými návštěvníky.​ Poté, co před čtrnácti dny vyplašila skupinka dětí bez dozoru odpočívající antilopy, se podobný incident odehrál i o uplynulém víkendu. Drzý návštěvník se psem dokonce přelezl hrazení a došel až k samotnému okraji výběhu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy