Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Praha pod vodou před 20 lety a dnes: Takhle nyní vypadají místa zdevastovaná povodněmi v roce 2002

Tehdy a dnes: Jak vypadala Praha při povodních v roce 2002?
Zdroj: Profimedia, eXtra.cz/Jiří Masojídek, koláž eXtra.cz
+ Dalších 21 fotografií
SROVNÁNÍ

V souvislosti s tisíciletou vodou, která se Českem prohnala před dvaceti lety, si dnes představíme několik míst z hlavního města, kde povodně udeřily tím nejhorším způsobem. Jak se místa, kterými se přesně před dvaceti lety prohnala voda, změnila? Někde toho příliš nového není, někde je Praha k nepoznání. Podívejte se na fotogalerii z míst, na která se redakce eXtra.cz vydala.

Záplavy v srpnu 2002 postihly téměř celé Čechy, o život při nich přišlo 17 lidí. Oči celého Česka ale byly upnuty na hlavní město, protože Praha takovou pohromu ještě nikdy nezažila. Povodeň se nepočítala na centimetry, ale na metry. Za oběť jí padlo i údajně chráněné pražské metro, naše hlavní město bylo téměř ochromeno.

Investice do protipovodňových opatření

My jsme vybrali ty nejikoničtější fotky, které povodeň v Praze vystihují, a na místa, která na nich jsou zachycena, jsme se vydali dnes. Některá se změnila k nepoznání, na jiných byste změnu poznali jen těžko. Podle aut, módy a dalších ukazatelů jde samozřejmě poznat, které fotky v naší galerii jsou dvacet let staré, ani přesto se toho ale příliš nezměnilo.

Tam, kde poblíž Žofína chyběly centimetry k tomu, aby Vltava přetekla na nábřeží, dnes vidíme několik metrů volného prostoru. Je těžko uvěřitelné, jak obrovská masa vody se tenkrát Prahou prohnala. Od té doby se však do protipovodňových opatření hodně investovalo a nepodceňují se ani cvičení.

Pražský magistrát vložil od ničivých povodní v roce 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Vybudováno bylo asi 20 kilometrů zábran, vrata uzavírající Čertovku a na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město také postupně revitalizuje potoky a říčky, v minulosti narovnané toky navrací do jejich původních koryt. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy