Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Potrat je zabití člověka, tvrdí Jurečka. Zákaz zvýší počet mrtvých žen, kontruje Khousnoutdinova

Marian Jurečka: Potrat je zabití člověka
Zdroj: profimedia, se souhlasem L. Khousnoutdinové, koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
interrupce

Vláda v Česku nemá ambici měnit aktuální legislativní úpravu, řekl v reakci na páteční zrušení práva na potrat ve Spojených státech ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Osobně považuje interrupce živého lidského plodu za zabití člověka. Nutné je podle něj hledat cesty, jak ženám usnadnit, aby dospěly k rozhodnutí dítě si ponechat.

Nejvyšší soud USA minulý týden zrušil téměř 50 let starý verdikt v procesu Roeová versus Wade, který zakotvil v celých USA právo na potrat. Po verdiktu se rozhodování vrací do jednotlivých amerických států. Čeká se, že nejméně 20 z nich interrupce zakáže a tamní ženy usilující o potrat budou muset cestovat do států, kde bude tento zákrok nadále povolen.

"Je to živý lidský plod"

Marian Jurečka uvedl, že kabinet nemá ambici měnit úpravu v Česku. "Pro mě je důležité, abychom hledali cesty, abychom nabídli jinou variantu rozhodnutí pro tu maminku. Aby měla možnost se rozhodnout pro to, že si miminko nechá, porodí ho a bude o něj postaráno, ať už jí samotnou, nebo s podporou, kterou pro ni jako stát můžeme zlepšit," řekl. Zmínil možnosti lepšího nastavení sociálního systému, lepší síť podpory a poradenství a včasné intervence.

"Teď řeknu názor za sebe jako za tátu a za člověka: je to prostě živý lidský plod a je to zabití toho člověka," uvedl Jurečka. Doplnil, že chápe a respektuje rozhodnutí, které musí žena učinit. "Je extrémně složité. Nemám ambici ji jakkoliv soudit, je to rozhodnutí, které ona musí si svým způsobem sama vnitřně obhájit. Úkolem mne jako politika je utvářet podmínky, aby takovéto rozhodnutí ta žena nemusela udělat," dodal.

Zákaz zvýší počet žen, které umřou, říká Lilia

Proti rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu se protestovalo i v Česku. Pochod na podporu amerických žen zorganizovala ve čtvrtek česká pobočka Amnesty International. Protestující se sešli na náměstí Jana Palacha a poté se vydali před americkou ambasádu, aby s rozhodnutím Nejvyššího soudu vyjádřili svůj nesouhlas

Demonstrace se zúčastnila i manželka miliardáře Karla Janečka, publicistka a iniciátorka osvětových programů a kampaní zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů Lilia Khousnoutdinova. "Přála bych si nejvíc, aby tato demostrace nikdy a nikde ve světě nebyla nutná... Ale bohužel. Bezpečný potrat je nutnost. Zákaz nesnižuje počet interrupci, jen počet žen, které umřou během nebezpečného nelegálního zákroku. A děti, co po nich zůstanou osirocené," uvedla Lili na svém Instagramu, kam přidala i fotky z pochodu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy