Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Poslední varování vědců: Pokud nic neuděláme, čeká nás klimatická apokalypsa

Klimatická krize.
Zdroj: pixabay, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
klimatické změny

Blíží se konec světa? Vědci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) ve své další zprávě varují před důsledky, pokud lidstvo nevezme vážně klimatické změny. „Lidstvo je na tenkém ledě a ten led rychle taje,“ řekl předseda Organizace spojených národů António Guterres. Pokud se svět oteplí o tři stupně, čeká nás podle vědců katastrofa.

„Poslední varování“ před klimatickou krizí vydali vědci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu. Rostoucí emise skleníkových plynů podle jejich poslední zprávy tlačí svět na pokraj nezvratitelných škod, které mohou odvrátit pouze rychlé a drastické akce.

Pokud překročíme bod zlomu, bude zle

„Lidstvo je na tenkém ledě a ten led rychle taje,“ řekl na úvod tiskové konference IPCC předseda Organizace spojených národů António Guterres. Celý jeho projev je umístěn na Youtube. Globální oteplení nyní dosáhlo 1,1 stupně oproti předindustriální době, přičemž klíčové je oteplení o 1,5 stupně. Po oteplení o dva stupně pak hrozí překročení bodů zlomu - tedy nezvratné změny v ekosystémech, které by měly za následek například vymírání deštných pralesů.

Při případném oteplení o tři stupně už by byla ohrožena velká většina živočišných druhů žijících kolem rovníku. Zároveň by hrozilo, že se spustí kaskáda „vymírání druhů a nevratného úbytku biodiverzity“. Narušena by byla také produkce potravin i rybolovu.

Převratné změny se však dějí už nyní. Podle zprávy se zvyšuje četnost extrémního počasí jako jsou ničivé záplavy, bouře, tornáda nebo dlouhá sucha.

Greta Thunberg: Pokračujeme, jako by se nic nedělo

„Současné globální investice do klimatických opatření jsou nedostatečné, a to především v rozvojových zemích,“ píše se dále ve zprávě. Podle vědců „potřebujeme hluboké, rapidní a trvalé snížení emisí skleníkových plynů.“ Emise by měly začít výrazně klesat nejpozději v roce 2025, aby to mělo nějaký význam.

Dnes, pouhý den po zveřejnění Shrnující zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu, se vše vrací k normálu — jako vždy. Pokračujeme v ignorování klimatické krize, jako kdyby se nic nedělo. Stále žijeme v popíračství a ti, kdo jsou u moci, pokračují v maximalizaci svého zisku. To si už ale nemůžeme dovolit,“ reagovala na vydání zprávy na svém Twitteru švédská aktivistka Greta Thunberg.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy