Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Porod za zvuku ostřelování: Příběhy žen, které vdechly život během války na Ukrajině

Vybombardovaná nemocnice v Mariupolu.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
válka na ukrajině

Válka na Ukrajině přináší spoustu krutých příběhů, jedněmi z nejhorších ale jednoznačně budou příběhy o matkách rodičkách, které své potomky přivedly na svět už během ruské invaze. Jednou z nich je třeba Anastasia z Mariupolu, která rodila za zvuku ostřelování, jak uvedl Daily Mail.

Je to už více než rok, co ruská armáda překročila hranice Ukrajiny. Od té doby zemřely tisíce civilistů včetně dětí. Smrt je zkrátka na denním pořádku, to však neznamená, že by se měla normalizovat. Z toho všeho pak vyčnívají příběhy, které dopadnou zdárným koncem. Tentokrát se podíváme na příběhy matek, které vdechly život svým potomkům během války na Ukrajině, doplněné i o svědectví jednotlivých žen.

Anastasia z Mariupolu

Anastasia Piddubnová musela být evakuována z mariupolské nemocnice, když ji začali Rusové odstřelovat. Video z místa činu pak následně sdílel na svém Twitteru i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Těhotná Ukrajinka, kterou museli co nejrychleji přemístit, však měla již přes 20 hodin porodní bolesti. Musela tak odrodit v suterénu. Venku bylo pod nulou, samotná rodička byla přikryta jen kabátem a lékaři si svítili chytrými telefony. Dítě navíc bylo příliš veliké na to, aby se mohl aplikovat císařský řez.

"Řekli mi, že moje dítě nemůže přežít. Rodila jsem během ostřelování. Musela jsem si rukama zakrývat uši, protože to bylo příliš hlasité," popsala Anastasia pro britský Daily Mail. "Byla jsem naprosto zoufalá, když jsem si uvědomila, že je můj syn v takovém nebezpečí, a jenom jsem se modlila, aby se stal zázrak," dodala. Zázrak se skutečně stal a Anastasia tak může nyní žít se svým manželem a jedenáctiměsíčním Damirem v Nizozemsku.

Příběh Mariany

Velmi podobný příběh jako Anastasii potkal Marianu Višegirskou, která ležela ve stejné nemocnici. Její snímek zná téměř každý, protože se šířil na Twitteru jako lavina. "V porodnici jsem byla od 6. do 9. března, nemocnice v tu dobu normálně fungovala, byl tam personál, těhotné i rodící ženy," řekla Mariana, která prý byla evakuována mezi posledními, protože to její zdravotní stav umožňoval.

"Nebyla jsem tak zraněná a nic moc mi nebylo, pustila jsem proto ostatní dívky přede mě,“ dodala s tím, že v budově jí zůstaly všechny doklady i dětské věci, poprosila proto policii, aby se s ní do budovy vrátila. "Byly to věci, které bych nikde nesehnala, až by se mi narodilo miminko, co bych mu oblékla?" svěřila. Den po nepochopitelném útoku Mariana porodila dceru Veroniku, jak uvedla agentura AP.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy