Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Poplach ve stáji u Roudnice: Záhadně zmizel plnokrevník Ramzana Kadyrova

Kadyrův kůň.
Zdroj: Policie ČR, profimedia, koláž eXtra.cz
Kadyrův kůň

Ze stáje v Krabčicích někdo ukradl koně, který by měl patřit Ramzanu Kadyrovovi. K činu došlo u Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Hodnota zcizeného anglického plnokrevníka se pohybuje kolem 400 tisíc korun, jak uvádí policie na svých stránkách. Majitel hřebčína Rostislav Kopecký zatím odmítl kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování případ komentovat, jak dodal web Jezdci.cz.

Kadyrovova stáj byla od roku 2012 registrována u organizace Jockey Club Česká republika. Po ruském vpádu na Krym a vstupu sankcí EU v platnost v roce 2014 české ministerstvo financí omezilo peněžní toky stáje, jak upozornila ČTK. Mladá fronta Dnes (MfD) loni upozornila, že Kadyrovovi patřila právě stáj Darhorse z Krabčic.

Čečenský vůdce je v současné době jedním z nejmocnějších lidí v Rusku. Má tak tedy velmi blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi. Nedávno dokonce šéf Kremlu požehnal synovi Kadyrova (Achmat-Chadži Kadyrov) k svatbě, čímž se Čečenec sám pochlubil na Telegramu.

Ke krádeži mělo podle policie dojít v době od 3. 3. do 4. 3. 2023 pravděpodobně v nočních hodinách. Neznámý pachatel měl odcizit koně plemene anglický plnokrevník ze stáje v Krabčicích, kdy v prostorách pro ustájení koní odstranil z posuvných dveří jisticí řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl. "Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé," uvádí policie na svých stránkách. Podle informací policie je hodnota chovného zvířete bezmála 400 tisíc korun.

Kůň Ramzana Kadyrova je šampion

Policisté nyní po zloději i ukradeném koni pátrají. "Zároveň žádají veřejnost o spolupráci. Pokud můžete k výše uvedenému skutku poskytnout jakékoliv informace, volejte linku 158 nebo se dostavte na nejbližší policejní služebnu. Za pomoc děkujeme," dodala policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun). Kvůli uvalení sankcí ale Kadyrov nemohl s koněm nijak nakládat.

Loni v lednu, tedy ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, se dvojice rusky hovořících mužů pokusila koně z hřebčína odvézt. Upozornil na to Radiožurnál. Majitel stáje Rostislav Kopecký ale odmítl koně vydat. "Argumentovali, že je povezou do Polska a že v rámci Evropské unie mohou se zmrazeným majetkem pohybovat," řekl Kopecký Radiožurnálu. Dvojice se prý nechtěla jen tak vzdát a trvalo pět dní, než odjeli z blízkosti areálu. "Byla to menší psychologická válka," dodal Kopecký.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy