Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pomsta Vladimira Putina? Saakašvili jako prezident bránil Gruzii proti ruské invazi. Teď byl otráven ve vězení

Vladimir Putin se mstí? Michail Saakašvili byl otráven ve vězení, rodina ukazuje na Kreml
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
Msta

Bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho otrávili ve vězení. Tvrdí to politikova rodina i právník, který ze vzorků svého klienta nechal udělat rozbor. Podle britského deníku Daily Mail analýza potvrdila, že Saakašvili má v krvi stopy rtuti a arsenu. Blízcí bývalého prezidenta, který bránil Gruzii během invaze ruských jednotek v roce 2008, za to může Kreml. Saakašvili je totiž označován se úhlavního nepřítele Vladimira Putina, který mu už několikrát usiloval o život.

Michail Saakašvili byl otráven ve své vězeňské cele, kde si odpykává šestiletý trest poté, co byl obviněn ze zneužití pravomoci. Proces s bývalým prezidentem Gruzie byl podle jeho příznivců údajně politicky zmanipulován. To ostatně tvrdí i Saakašviliho rodina, která upozornila na to, že bývalý politik byl ve vězení otráven. Dokládat to mají mimo jiné záběry exprezidenta, který na videu, jež se objevilo u nedávného soudu, vypadá extrémně slabý a nemocný.

I proto Saakašviliho právníci během nedávné návštěvy v gruzínské věznici získali vzorky vlasů a nehtů, které nechali poslat na rozbor. Ten podle zprávy amerického toxikologa, jak uvádí portál Daily Mail, odhalil v těle bývalého prezidenta stopy rtuti a arsenu. Domnění rodiny se tak potvrdilo.

Putin se mstí

V důsledku tohoto zjištění vystoupil Saakašviliho syn Eduard v parlamentu EU, kde žádal o to, aby byla jeho otci poskytnuta pomoc. "Situace je opravdu naléhavá. Zpráva říká, že špatný zdravotní stav Saakašviliho je důsledkem otravy těžkými kovy," cituje Eduarda Radio Free Europe.

Podle Saakašviliho právníků i rodiny stojí za otravou Rusové, respektive prezident Vladimir Putin, který se má svému někdejšímu oponentovi mstít. Šéf Kremlu totiž v minulosti pronesl, že někdejšího gruzínského prezidenta „pověsí za koule“. Stalo se tak během ruské invaze do Gruzie v roce 2008, kterou Gruzínci úspěšně odrazili pod vedením Saakašviliho. Ten byl proto označován jako Putinův úhlavní nepřítel.

Pomohl Zelenskému k moci

Saakašvili byl s krátkou přestávkou prezidentem Gruzie mezi lety 2004 až 2013. Během své vlády musel čelit ruské invazi do Jižní Osetie, o kterou Gruzie následně přišla. V roce 2013 prohrál v prezidentských volbách a emigroval do USA. Následně pobýval na Ukrajině, jelikož měl i ukrajinský pas. Nejprve pracoval pro vládu tehdejšího prezidenta Petra Porošenka, ale následně se obrátil pro němu a pomohl Volodymyru Zelenskému k moci.

V roce 2018 byl v Gruzii poprvé odsouzen v nepřítomnosti. O tři roky později se vrátil do své rodné vlasti, kde byl také krátce poté zatčen a odsouzen k šesti letům vězení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy