Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Polsko překvapily dva běloruské vrtulníky, na hranice ihned posílá vojáky: Obvinění jsou přehnaná, reaguje Minsk

Běloruský vrtulník.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Eskalace

Vztahy mezi Běloruskem a Polskem eskalují. Polské ministerstvo obrany podle agentury PAP informovalo o tom, že na jejich území přilétly během cvičení dva běloruské vrtulníky. Není jisté, zda došlo k incidentu záměrně, nebo se jednalo o omyl.

Incident se odehrál v úterý 1. srpna. Nad polskou obcí Bělověž blízko hranic s Běloruskem přelétly dva běloruské vrtulníky. S největší pravděpodobností se jednalo o Mi-8 a Mi-24, jak uvádí agentura podle agentury PAP.

K manévru mělo dojít v nízké výšce a vrtulníky přelétly nad rodinnými domy a polským územím. „Polská strana zdůraznila, že incident vnímá jako další eskalování napětí na polsko-běloruské hranici,“ napsalo ministerstvo ve svém prohlášení podle místního webu AA. Varšava žádá po Bělorusku vysvětlení a ministr obrany Mariusz Błaszczak nařídil, aby se zvýšil počet polských vojáků na hranicích s Běloruskem.

Narušení prostoru

„Vzhledem k narušení vzdušného prostoru Polské republiky dvěma běloruskými vrtulníky 1. srpna 2023 byl urychleně předvolán charge d'affaires (pověřený pracovník, pozn. red.) z velvyslanectví Běloruska na ministerstvo zahraničních věcí Polské republiky," stojí dále v prohlášení.

Celý incident se odehrál jen dva dny poté, co polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že se stovka vojáků Wagnerovy skupiny blíží k běloruskému městu Grodno, které leží nedaleko polských hranic.

Bělorusko vše odmítá

Běloruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho vrtulníky narušily polský vzdušný prostor, a v prohlášení uvedlo, že jsou polská obvinění „přehnaná“.

„Obvinění, že vrtulníky Mi-24 a Mi-8 běloruských ozbrojených sil narušily polskou hranici, jsou přitažená za vlasy. Byla vymyšlena polskými politickými a vojenskými orgány, aby ospravedlnily posílení sil na hranici,“ stojí v příspěvku na platformě Telegram. Nutno připomenout, že před pár dny prezident Alexandr Lukašenko během setkání s Vladimirem Putinem řekl, že "wagnerovci chtějí na výlet do Varšavy".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy