Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Politické kauzy roku 2022: Zemanova milost pro Baláka, zatčení Hlubučka i Babišův výčet planet

Politické kauzy roku 2022: Hlubuček, Zemanova milost pro Baláka i Babišovy planety
Zdroj: Se souhlasem Jiřího Ovčáčka, TV Prima MHMP/Koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
politika

Rok 2022 byl opět nabitý politickými událostmi. Na některé z nich si po pár dnech nikdo nevzpomněl, ale některé v paměti zůstanou ještě dlouho. Rozruch způsobila milost prezidenta Miloše Zemana pro Miloše Baláka, zatčení Petra Hlubučka v kauze Dozimetr i nedávné odpovědi Andreje Babiše na otázky studentů. Extra.cz pro vás připravilo souhrn politických událostí uplynulého roku.

Jan Farský a studium v USA

Poslanec Jan Farský (STAN) se 20. ledna vzdal svého mandátu. Předcházela tomu debata, zda je možné, aby vykonával funkci poslance a zároveň mohl absolvovat půlroční stáž v USA. K rezignaci ho vyzvalo předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých. Farský čelil kritice od koaličních partnerů i opozice. Nakonec nátlaku ustoupil a ze Sněmovny odešel.

Zeman dal milost kamarádovi

Velký poprask vzbudilo rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana omilostnit pravomocně odsouzeného Miloše Baláka. Šéf lánských lesů Balák byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře k tříletému vězení, zaplacení peněžitého trestu v celkové výši 1,8 milionu korun a čtyřletému zákazu činnosti. Zeman podle svých slov zohlednil jeho bezúhonnost i pracovitost. Podle Zemana nebyla zřejmě pro odsouzení Baláka rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Kauza Hlubuček

Nejvýznamnější politická kauza Dozimetr znamenala pád vysokého politika na pražském magistrátu. Policie tvrdí, že tehdejší náměstek primátora Petr Hlubuček a dalších 10 lidí se v pražském dopravním podniku účastnili dlouhodobé a velmi systematické korupce. „Používali zašifrované telefony, nechávali si odborně zjišťovat, jestli nejsou odposloucháváni doma nebo v autech, při hovorech pouštěli hlasitou hudbu a zapisovali si registrační značky těch aut, která se jim zdála podezřelá - pro případ sledování,“ řekli vyšetřovatelé serveru Seznam Zprávy.

Kromě Hlubučka si obvinění vyslechl také podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti v organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP.

Praha stále čeká na vedení

Nejde sice o kauzu v pravém slova smyslu, politikou v celé republice přesto zahýbaly. Řeč je o komunálních a senátních volbách na konci září. Za úspěch jejich výsledek považovaly téměř všechny strany, ačkoli třeba hnutí ANO získalo v Senátu jen tři mandáty. V obcích a městech se mu však dařilo o poznání lépe. Ve většině měst už jsou známy vládnoucí koalice s výjimkou hlavního města, kde stále nedošlo k dohodě. Směřuje k ní však koalice SPOLU a ANO, což nelibě nesou nejen Piráti, ale i řada voličů.

Andrej Babiš odpovídal žáčkům

Za politickou kauzu roku se dá považovat celá kampaň k prezidentským volbám, které se však konají až v roce příštím. Z původně široké palety kandidátů zůstali tři hlavní favorité - Danuše Nerudová, Petr Pavel a Andrej Babiš. Poslední zmiňovaný před pár dny způsobil pozdvižení svými odpověďmi na otázky školáků v pořadu K tabuli na TV Prima. V něm nedokázal odpovědět na základní otázky typu planet naší sluneční soustavy, mezi které zařadil i Měsíc a Slunce, nebo jmenovat nejznámější dílo spisovatele Jaroslava Haška. Ke studentům se navíc choval tvrdě a arogantně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy