Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Policejní šikana ve Francii: Kopance do hlavy a osahávání na intimních partiích

Demonstrace ve Francii.
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 10 fotografií
brutalita

Zatýkání, ponižování, bití a osahávání na intimních místech, k tomu všemu se uchyluje francouzská policie, aby "přivedla demonstranty k rozumu". Jeden z mnoha případů se nyní řeší u soudu i v parlamentu. Čtyři studentky z Nantes obvinily policisty z nevhodného chování a pohlavního zneužívání jen proto, že se zúčastnily současných protestů proti důchodové reformě, jak uvádí revolutionpermanente.fr. 

Brutalita francouzské policie se čím dál víc řeší v tamních médiích. Případ z posledních dnů však otřásl i parlamentem. K čemu došlo? Ve městě Nantes lidé demonstrovali proti důchodové reformě, kterou i přes silný odpor prosadil prezident Emmanuel Macron. Na ulici byla i skupinka studentů, která se klidným způsobem do protestu zapojila, jak uvádí web revolutionpermanente.fr.

Policie zneužívá pravomocí

Právě mladí lidé se měli stát obětí zasahujících četníků. "Hele, to je holka, tak to je něco pro tebe," řekl prý jeden ze zatýkajících policistů tomu druhému. "Musím se podívat do tvých kalhotek, jsi špinavá a znechucuješ mě. Smrdíš," řekl dívce druhý policista během toho, co jí strkal ruku do kalhotek. Peklo pokračovalo a muž zašel ještě dál. "Musím se podívat dovnitř tvé vagíny," prohlásil podle výpovědi jedné z obětí.

U samotného aktu nebyl žádný svědek. Když dívku nechali jít, všimla si jí jedna z demonstrantek. "Viděla jsem hlouček policistů u zdi. Nebylo nic vidět, až když se trochu rozestoupili, viděla jsem, jak odtamtud vychází plačící dívka," řekla Jeanne pro mediapart.

Podobný zážitek má i další dívka. Ta popsala, že jí policista osahával prsa a nakonec jí také zajel rukou do rozkroku. "Řekl mi, že jsem hnusná a neumytá... Vzpomínám si, že cílem bylo najít mou občanku," tvrdí dívka pro France Info a ptá se, kdo si schovává doklady ve vagíně? Napaden byl v Nantes i chlapec, ten však stížnost zatím nepodal. "Táhli mě po zemi a kopli mě do hlavy," líčí události z demonstrace.

Hádka v parlamentu

Popsaný čin řeší nyní nejen tamní soudy, ale i francouzský parlament. "Kdo tohle může udělat? Sexuální predátor? Kriminálník? Ne! Policista během tělesné prohlídky," prohlásil zastupitel města Nantes Andy Kerbrat. Následně svou řeč mířil k ministru vnitra. "Pane ministře, budete policii za toto tleskat, nebo se rozhodnete trestat? Odvoláte tyto členy policie během vyšetřování? Vzdáváte hold těmto agentům, nebo tyto praktiky schvalujete?"

Ministr Gérald Darmanin si vzal slovo. "Chtěl bych poděkovat těm stovkám zraněných policistů (v ten moment se řada lidí zvedla ze židlí a a začala bučet). A chtěl bych všem připomenout, že během posledních dnů čelí policisté 1500 ilegálním demonstrantům, kteří jsou násilní a ničí všechno kolem."

"Vy srovnáváte materiální škody ve městech se sexuálním napadením?" dotazuje se Kerbrat dále. Úsek z jednání koluje nyní na Twitteru.

Související články

Další články