Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Polární záře nad Českem: Nejkrásnější přírodní úkaz na obloze lze vidět pouhým okem

Polární záře
Zdroj: Pixabay
polární záře

V Česku by dnes po setmění mohla být vidět polární záře. Na sociální sítí X o tom během nedělního odpoledne informoval ČHMÚ. Na většině území ale panuje velká oblačnost, proto je viditelnost značně zhoršená. Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. 

V neděli po setmění mohou lidé spatřit na obloze polární záři. Informaci přinesl na sociální sítě Český hydrometeorologický ústav. Nejlépe je zatím vidět ze Slezska, kvůli zvýšené oblačnosti je však viditelnost na některých územích České republiky zhoršená

"Možnost polární záře dnes večer!" informoval ČHMÚ. "Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla," uvedli.

Některým se podařilo polární záři vyfotit

Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná, a to i z velkých měst.


Někteří už měli to štěstí polární záři vidět. V oblasti Slezska byla viditelná pouhým okem a úkaz šlo i vyfotit. Zmenšená oblačnost je aktuálně právě ve Slezsku, na Vysočině, lokálně ve středních Čechách, oblačnosti bude v následujících hodinách ubývat i na jižní Moravě. "Jděte ven a koukněte," radoval se na svém Instagramu i nejznámější popularizátor vědy Daniel Stach.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy