Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pokus o puč v Německu: Neměli naději, převrat se dělá úplně jinak, řekl eXtra.cz Andor Šándor

Andor Šándor
Zdroj: Profimedia/koláž eXtra.cz
Puč

V Německu probíhá už druhý den rozsáhlá protiteroristická akce proti skupině osob, která plánovala změnit směřování země. Chtěla vtrhnout do parlamentu a plánovala návrat k Německé říši z roku 1871. „Podle mě roli může hrát i psychiatrická diagnóza,“ řekl v rozhovoru pro eXtra.cz Andor Šándor.

Pokus o převrat v Německu: Nesmysl, říká Andor Šándor

Člen německého šlechtického rodu, 71letý Heinrich XIII. Prinz Reuss, nebo ještě donedávna soudkyně a bývalá poslankyně Spolkového sněmu za AfD (jakási obdoba české SPD) Birgit Malsack-Winkemann, patřili ke skupině Říšských občanů, kteří chystali státní převrat. Policie zatkla desítky lidí a tvrdí, že vážně uvažovali o státním převratu. Více například v článku Seznam Zpráv.

Co si o situaci myslí bývalý náčelník vojenského zpravodajství a bezpečnostní analytik Andor Šándor?

Co říkáte na pokus o státní převrat v Německu?

Přiznám se, že když s tím poprvé přišla média, že v Německu chtěli udělat převrat pod vedením toho prince, říkal jsem si, že se mi to jen zdá. Čekal bych cokoli, ale že se najdou lidé, kteří evidentně nebyli na okraji společnosti, ale měli zřejmě i nějaké postavení, a rozhodnou se pro takovou věc, to mi připadá neskutečné. Nevím, jaká tam je u těch lidí diagnóza psychického narušení. Přijde mi to jako z blbého filmu, nevěděl jsem, co si o tom mám vůbec myslet.

Mohli mít byť jen teoretickou naději, že se jejich plán povede?

Že by to mělo šanci na úspěch, to si dovolím zpochybnit, protože chcete-li udělat převrat, a tím nedávám nikomu návod, musíte dokázat ovládnout média, vládu, musíte paralyzovat systém výkonné moci, kterou reprezentuje policie, armáda a podobně. A to u těch aktérů, o kterých se mluví, se mi příliš nezdá, že by toho byli schopni. Tím nechci ale říci, že máme zmapované všechny, kteří se na tom mohli podílet. A využít k tomu Rusko, to už mi přijde jako blbost na kvadrát.

Bylo jich málo na takovou akci?

Představa, že parta šedesáti lidí dokáže ovládnout šestnáct spolkových republik plus centrální vládu, je úsměvná. Nechci se dopouštět nepřesných historických paralel, ale zdá se mi to jako nepovedený pokus o puč, jaký udělal poprvé Adolf Hitler, který kvůli němu pak skončil ve vězení. Mám z toho celkově smíšený pocit. Čekal bych cokoli, ale tohle určitě ne.

Skupina prý chtěla návrat ke stavu v roce 1871…

To vážně musela být kombinace lidí, kteří sice nebyli úplní nýmandi, ale nějaká psychiatrická diagnóza tam opravdu může být. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

Mohou vůbec dostat vysoké tresty? Na mě jako na laika to vážně působí tak, že reálná proveditelnost byla nulová.

Nejsem advokát a už vůbec nemám přehled o německém právu, ale je otázka, jestli příprava je trestná, některé činy jsou trestné i ve stádiu přípravy. To teprve uvidíme.

Jak hodnotíte práci německých policejních složek a tajných služeb? Vypadá to, že už rok měli celou skupinu pod kontrolou.

Nepochybně zachytili informace, hodili si je na odposlechy, sledovali je. Když máte relevantní záchyt, včas to podchytíte, dnešní technika umožňuje kvalitní, čtyřiadvacetihodinové sledování, a když máte dobrý tým, který to umí velmi rychle a správně vyhodnocovat, tak jestliže se dostanete ke kritické situaci, že by k něčemu mohlo dojít, pak asi neváháte a jdete zatýkat. Potom už nemáte chuť riskovat a spekulovat.

Asi to bylo dobře pod kontrolou. Ze své bývalé profese mám tak trochu zkušenost s některými složkami německého bezpečnostního systému a nehodnotil bych je nijak zásadně negativně, spíš naopak.

Takový puč nehrozí, myslí si analytik

Může dojít k podobným pokusům o puč i v jiných zemích kolem nás?

Dnes něco takového není možné. Potřebujete rozhodovací moc paralyzovat a paralyzovat složky, které chrání stát, ale v dnešní době médií, sociálních sítí, to je asi vážně sci-fi. Ani v Africe už to s pokrytím nebude nějak špatné. Když se tam nějaký zneuznaný africký plukovník bude chtít dostat k moci, tak to třeba ještě může fungovat, v Evropě je to ale tímhle způsobem velmi vyloučené. I z pohledu, jak se dívám na zákulisí, které hraje svou roli.

Takže převrat by muselo vyvolat všelidové povstání.

To by asi bylo potřeba. Každopádně když se podíváte na osmdesátimilionové Německo, které vůbec není v době Výmarské republiky, sociálních otřesů, není v době brutální krize, vysoké inflace, naopak je přece úplně někde jinde, tak to by prostě byla hloupost. Představa, že tohle by se dalo zmáknout s takovými lidmi, mi přijde naprosto iluzorní.

Co by se tedy ještě mohlo stát, aby nějaká země výrazně otočila kormidlem?

Umím si představit zásadní otočení směřování země, jako to kdysi udělal právě Hitler. Obecně řečeno se může stát, že se nějaká strana dostane legálně k moci, pak svým programem může začít omezovat některé prvky demokracie. Kdyby se například Marine Le Pen stala francouzskou prezidentkou místo Macrona, její strana zároveň posílila v Národním shromáždění a Francie by vystoupila z Evropské unie, to by mělo velký dopad na dění v celé Evropě a na její integraci. U takhle velkých států, které jsou hnacími motory celého kontinentu, by to nepochybně mělo zásadní význam. Ale to jsou jen teoretické úvahy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy