Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Pohodovou dovolenou ohrožuje covid: Kde už chystají návrat roušek a dalších opatření

Kypr zavádí roušky: Letní dovolenou v mnoha zemích už zase ohrožuje covid
Zdroj: Profimedia
koronavirus

Plány na dlouho odkládanou dovolenou u moře, kterou si chce letos dopřát řada lidí, může narušit znovu rostoucí vlna infekcí koronavirem. Nárůst onemocnění hlásí takřka všechny hlavní dovolenkové destinace. Kypr už proto rozhodl o znovuzavedení povinnosti nošení roušek ve vnitřních prostorách.

Zdravotníci v některých zemích vyzývají k opětovnému zavedení roušek a dalších opatření, nabádají cestující k osobní odpovědnosti a varují, že eskalace viru by mohla vést k rychlému návratu omezení.

První zemí, která se rozhodla k návratu opatření, je Kypr. Od pátku tam budou ve vnitřních veřejných prostorách znovu povinné roušky. Kypr přitom povinnost zakrývání úst a nosu kvůli koronavirové infekci zrušil teprve před měsícem. Nyní ji ale vláda znovu zavádí pro osoby starší 12 let. Minulý pátek oznámily úřady za předchozí týden 10 879 nových případů covidu-19, o týden dříve to bylo 7263.

Za porušení povinnosti nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách bude podle místních médií na Kypru hrozit pokuta 300 eur (asi 7500 Kč).

Covid se opět šíří Evropou

Nošení roušek či respirátorů v místech, kde je velký počet lidí, doporučila minulý týden i Světová zdravotnická organizace (WHO). Zároveň uvedla, že očekává v evropských zemích v létě vysoké počty lidí nakažených koronavirem. Způsobí to podle ní nové a nakažlivější subvarianty viru i zrušení protikoronavirových opatření.

Významný nárůst případů zaznamenává i Řecko, Španělsko, Francie a Německo – stejně jako vzdálenější destinace, jako jsou karibské ostrovy, Maroko nebo Tunisko.

V Řecku jsou podle deníku The Guardian postiženi nejvíce lidé ve věku 18 až 24 let a případy se nejvíce koncentrují v oblíbených turistických regionech. Minulý víkend bylo během 24 hodin hlášeno asi 11 700 nových infekcí, což je téměř trojnásobný nárůst oproti předchozímu týdnu. Řecko v květnu zrušilo většinu svých opatření proti koronaviru. Roušky jsou však stále povinné ve veřejných vnitřních prostorách včetně nemocnic a také ve veřejné dopravě a na výletních lodích.

Ve Španělsku počet případů vzrostl o více než 60 % oproti minulému měsíci, i když je to stále jen zlomek toho, co bylo na začátku roku. Virus se projevuje zejména na ostrovech Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentera. Tamní lékaři označili současnou úroveň za „alarmující“ a místní média uvádějí, že bezmezná chuť na setkávání na velkých párty po letech pandemických omezení vytváří „idylické“ podmínky pro šíření vysoce nakažlivé varianty Omicron BA.5, která pomáhá rozproudit novou vlnu.

Lidé, kteří se nakazí, se již ve Španělsku nemusí izolovat, ale povinnost nosit roušku ve veřejných vnitřních prostorách a veřejné dopravě zůstává zachována.

Opatření zatím spíše mírná

Francie zaznamenala rovněž rostoucí počet případů, téměř o 80 % více za dva týdny. Opětovné zavedení omezení však nemá podporu veřejnosti. Povinnost nosit roušku byla nedávno zrušena, i když ministryně zdravotnictví Brigitte Bourguignonová apelovala na „občanskou povinnost“ lidí, aby tak nadále činili ve veřejné dopravě a na jiných přeplněných místech.

Itálie zaznamenala pětiměsíční maximum případů a nadále trvá na nošení masek ve veřejné dopravě. Roberto Speranza, ministr zdravotnictví, vyzval nakažené lidi, aby „splnili svou povinnost“ a zůstali doma.

Portugalsko je po nárůstu případů považováno za vysoce rizikovou destinaci a cestující musí stále prokazovat, že jsou očkovaní, testovaní nebo uzdravení, a nosit roušky. Sedmidenní míra výskytu zůstává vysoká ve srovnání s většinou okolních zemí - 1 150.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy