Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Počet zneužitých žen v Česku roste alarmujícím tempem, stát selhává. Násilníky má zastavit nový zákon

+ Dalších 14 fotografií

Ve středu začalo v Praze fungovat nové specializované centrum pro oběti sexuálního násilí. Středisko PORT, u jehož slavnostního zahájení nechyběla ani redakce eXtra.cz, nabídne krizovou pomoc, ošetření, poradenství nebo terapie. Organizátoři zároveň upozornili na alarmující čísla znásilnění a vysvětlili, jak proti tomu hodlají bojovat.

První specializované centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku začalo ve středu fungovat v pražském Břevnově. U přestřižení pásky nechyběl například starosta Prahy 6 Jakub Stárek, náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija nebo norský velvyslanec Victor Conrad Rønneberg. Celou událost na místě zaznamenal také štáb eXtra.cz

Středisko PORT nabídne obětem násilných činů krizovou pomoc, ošetření, poradenství i terapie. K dispozici bude také krizový byt. Zařízení vybudovala a slavnostně otevřela organizace proFem. Centrum může podle ředitelky proFem Jitky Polákové ročně pomoci tisícovce klientek a klientů. Finance zatím středisko jisté ale nemá.


Obětem násilí nabídnou psychoterapii i ošetření

Na slavnostním spuštění centra také zaznělo, že s nějakou formou sexuálního násilí nebo obtěžování se podle výzkumu z roku 2021 setká každá druhá Češka (54 %). Nejnovější a zatím nepublikovaný výzkum proFem pak ukazuje, že se znásilněním má zkušenost dokonce 20 % českých žen. “Z naší dlouhodobé praxe však víme, že mnoha obětem stojí v cestě za řešením jejich situace a zlepšením psychického stavu systémové překážky, stigma a hluboký nedostatek specializované podpory. Současné služby jsou roztříštěné a odborníci, kteří je poskytují, mají často velmi nízké povědomí o sexuálním násilí a jeho dopadech. To pak vede k opětovné traumatizaci obětí a další újmě.” objasňuje motivace pro vznik PORTu Poláková.

Oběti v centru dostanou krizovou pomoc. V nabídce je psychoterapie, sociální i právní poradenství. Možné bude základní ošetření i odběr a uchování genetických vzorků pro případné důkazní řízení i zajištění advokátního zastoupení. Ordinace začne fungovat na přelomu února a března. Nechybí výslechová místnost, kde bude policie případně moci provést výslech. K dispozici bude od dubna či května krizový byt.

Nový zákon vykáže násilníky z bytu

Další znepokojivá data o sexuálním násilí dodala na akci vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Podle ní policii minulý rok lidé ohlásili přes 900 případů znásilnění, dosud zatím nejvíc. Zároveň bylo v roce 2022 zavražděno 42 lidí z důvodu vztahového násilí.

Důležité je podle ní vybudovat také zařízení pro pachatele násilí, aby se po vykonání trestu dokázali zařadit zpět do společnosti. Zároveň uvedla, že vláda připravila nový zákon o domácím násilí. "Tento zákon by měl konečně zavést definici toho, co vlastně domácí násilí je. Doteď je totiž velmi odlišný přístup policejních složek, které vyhodnocují co násílí je a co ne," vysvětlila vládní zmocněnkyně.

Zákon také zavádí povinnost policie v momentu vykázání násilníka z bytu mu zabavit střelnou zbraň. "Chceme tak zmenšit riziko, že oběti nebudou dostatečně chráněné. Prodlouží se také doba vykázání z deseti na 14 dnů, jak je zvykem jinde ve světě, aby oběti měly dostatečný čas se stabilizovat," popsala novinky Laurenčíková.

Na závěr si rýpla do přístupu politiků, kteří dosud odmítají ratifikovat Istanbulskou úmluvu, která se právě podpoře obětí domácího a sexuálního násilí věnuje. "Doufám, že Senát se vysloví pozitivně k Istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Je to důležitý krok a půjde opravdu o hodně," dodala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy