Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Po schůzce s Putinem skončil Lukašenko v nemocnici: Běloruský vůdce má být v kritickém stavu

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko během schůzky s Vladimirem Putinem.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
lukašenko

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko měl být po schůzce s Vladimirem Putinem hospitalizován. Napsal to zástupce běloruské opozice Valerij Cepkalo na Telegramu. Podle něj měl být Lukašenko převezen do Ústřední klinické nemocnice v Moskvě. Osmašedesátiletý diktátor má být navíc podle lékařů v kritickém stavu. Píše o tom například list Transcontinental News.

Podle informací, které máme a které vyžadují dodatečné potvrzení, byl (Alexandr) Lukašenko po schůzce s (Vladimirem) Putinem za zavřenými dveřmi naléhavě převezen do Ústřední klinické nemocnice v Moskvě, kde v současnosti pobývá,“ napsal na Telegramu Valerij Cepkalo, jehož citují i Novinky.cz.

Podle opozičníka Lukašenko podstoupil několik procedur čištění krve a jeho léčbu mají na starosti vysoce kvalifikovaní zdravotníci. Rozhodnutí ponechat ho v nemocnici vychází z diktátorova kritického stavu, v němž jej nelze transportovat. Má rovněž sloužit k vyvrácení spekulací o zapojení Kremlu do případných otrav běloruského prezidenta.

Diktátor vyzývá: „Zachovejte klid“

Jak píší Transcontinental News, spekulace týkající se Lukašenkova zdravotního stavu přetrvávají již delší dobu. Začátkem května běloruský prezident po účasti na přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě náhle opustil Rusko a musel odmítnout pozvání na oběd od prezidenta Putina. Podle médií Lukašenko vypadal unaveně a měl obvázanou pravou ruku.

Sám diktátor údajně odmítl zvěsti o svém blížícím se skonu a upřesnil, že není v ohrožení života. Své onemocnění přičítá nachlazení způsobenému adenovirem a ujišťuje veřejnost, že k uzdravení potřebuje pouze tři dny.

„Pokud se někdo domnívá, že jsem na pokraji smrti, zachovejte prosím klid,“ citovala Lukašenka jeho prezidentská kancelář.

Běloruský opozičník Cepkalo si je ale svými informacemi natolik jistý, že v telegramovém příspěvku dokonce vyzval západní země, aby v nejbližších dnech naplánovaly strategickou schůzku k novým běloruským volbám.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy