Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Po pekelném vedru se řítí extrémní bouřky s kroupami: Platí hned 3 výstrahy

Bouřky: Hrozí silné průtrže mračen, tropická vedra i požáry
Zdroj: Profimedia
Počasí

Českou republiku z neděle na pondělí zasáhnou nepříjemná horka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal hned tři výstrahy. Zatímco jedna varuje před vysokými teplotami, druhá před požáry. V pondělí a v úterý pak do Česka pro změnu dorazí vydatné deště a bouřky.

Prakticky pro celou Českou republiku platí výstraha ČHMÚ, která varuje před vysokými teplotami. V platnost vejde v pondělí od 11 do 20 hodin. Odpolední teploty podle meteorologů překročí překročí 31 °C.

Odborníci varují před vysokou zátěží na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. "Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami," uvídí meteorologové a dodávají, že by lidé neměli nechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

Hrozí požáry

Druhá výstraha pak platí pouze pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, kde od pondělka do odvolání hrozí nebezpečí vzniku a šíření požárů. "V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů," varují meteorologové. 

Lidé by tak neměli rozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Na Česko se valí bouřky

Vedra a sucho vzápětí vystřídají silné bouřky. "V pondělí pozdě večer a v noci na úterý 28. 6. očekáváme silné a velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny i kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h)," upozorňuje ČHMÚ. Česko tak čeká perný začátek týdne. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy