Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Písek ze Sahary: Čeká nás rudý západ slunce a prachové usazeniny

Písek ze Sahary: Čeká nás rudý západ slunce a prachové usazeniny
Zdroj: Profimedia
písek ze Sahary

Evropa bude ode dneška bičována pískem ze Sahary. O neobvykém jevu informoval Český hydrometeorologický ústav (ČMHÚ), podle něhož nebude ani Česká republika výjimkou. Prachové částice se mohou usazovat na zemi zejména během noci z úterý na středu. Při pozorování oblohy můžete být dokonce svědky působivě rudého západu slunce. Vířící písek zasáhl zejména Španělko, kde se jemný poprašek objevil nejen na vozidlech, ale i ulicích Madridu. Jeho výskyt zaznamenali i obyvatelé Německa a Rakouska. 

Sahara v ČR

"Prach ze Sahary. V Česku bude saharské prachové částice z ovzduší vymývat déšť během noci na středu a mohou se usazovat na zemi. Velký obsah prachu ze Sahary může způsobit více červených odstínů oblohy při západu slunce," uvedl ČMHÚ na svém Twitteru.

Calima

Prach, který se do Evropy dostal ze saharské pouště, bude z českého ovzduší vymýván dešťovými přeháňkami, které se objeví v noci na středu. Prachové částice písku se v malém množství usadí na zemi. Tam, kde bude přítomnost prachu ze Sahary v ovzduší větší se může objevit západ slunce doprovázený výraznými červenými odstíny oblohy.

Ve Španělsku je tento neobvyklý jev známý pod názvem calima a nejčastěji se objevuje na Kanárských ostrovech. Podle informací serveru blesk.cz Jorge Olcina, předseda sdružení španělských geografů, uvedl pro agenturu EFE, že Španělsko čelí „jednomu z největších přesunů prachu ze Sahary za několik desítek let“.

Saharský písek se bude dle informací meteorologů přesouvat dále na sever. Podle předpovědi Světové meteorologické služby (WMO) se oblaka písečného prachu mohou objevit i na jihu Anglie, Francii či Beneluxu.

Vlastní hashtag

Víření písku při saharských bouřích už má i vlastní hashtag #Apocalipsis (apokalypsa) uvedený pod fotografiemi, na kterých je fenomén zachycen.

Při těchto písečných bouřích běsnících nad saharskou pouští, se zvedne do vzduchu velké množství písku. Silný vítr pak může písečný prach zavát až do Evropy nebo okolních afrických států.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy